Tüketici Hakları ve Şikayet

Tüketici Hakları / Şikayet Kurumları, Telefonları, Başvuru forumları

müşteri hizmetleri rehberleri
Tüketici Hakları Şikayet

Tüketici hakları önemli bir konudur bu konu hakkında sizleri bilgilendirmek için bu yazıyı yazıyoruz ve herhangi bir mağduriyetiniz varsa bu konuyu detaylıca okuyarak çözüme kavuşturabileceğinizi ümit ediyoruz. Bu yazımızda geçen tüm şikayet ve başvurular online alışveriş sitelerinden yapış olduğunuz hizmet ve mallar içinde geçerlidir.

Öncelikle tarafları tanıyalım

Tüketici : Ticari veya mesleki olmayan amaçlarla hareket eden gerçek veya tüzel kişidir. 
 
Satıcı  : Kamu tüzel kişileri de dâhil olmak üzere ticari veya mesleki amaçlarla tüketiciye mal sunan ya da mal sunanın adına ya da hesabına hareket eden gerçek veya tüzel kişidir.

Özelikle son zamanlarda bir çok tüketici şikayeti alındığını duymaktayız bizden bu konuda yardım isteyen çok kişi oldu bizde elimizden geldiğince yönlendirmelerde bulunduk ve sorunu çözülen bir çok kişiden teşekkür geri dönüşü aldık.

Tüketici hakları kısaca almış olduğunuz mal ve hizmetlerin size taahhüt edildiği gibi çıkmaması sonucu mağdur olmanız anlamını taşır.  Bu mağduriyet mal, sağlık ve para kaybınıza yol açtığı gibi sizin değerlerinize de yapılmış psikolojik bir saldırı olarakta değerlendirelebilir çünkü size vaat edilen beklentiler içerisinde almış olduğunuz şeyin, ihtiyacınızı karşılamasını beklersiniz fakat bunun aksi çıkınca kaybetmiş olduğunuz maddi giderin dışında kandırılma duygusu da psikolojinizi etkilemektedir. Gelin hep birlikte şimdi tüketici haklarınıza ve bu hakların ihlal edildiğinde baş vurabileceğiniz şikayet mercilerine bakalım.

Tüketici Haklarının Amacı 

Bu hakların amacına ilişkin açıklama aşağıda ki gibi olup 6502 nolu tüketicinin korunması ilişkin kanunun başlıca amaç açıklamasıdır.

Bu Kanunun amacı; kamu yararına uygun olarak tüketicinin sağlık ve güvenliği ile ekonomik
çıkarlarını koruyucu, zararlarını tazmin edici, çevresel tehlikelerden korunmasını sağlayıcı, tüketiciyi aydınlatıcı ve
bilinçlendirici önlemleri almak, tüketicilerin kendilerini koruyucu girişimlerini özendirmek ve bu konulardaki
politikaların oluşturulmasında gönüllü örgütlenmeleri teşvik etmeye ilişkin hususları düzenlemektir.

Tüketici Hakları Nelerdir?

Her alıcı az çok haklarını bildiğini biliyoruz fakat bunu yüzeysel bilmesinden dolayı satıcılar, alıcıları bir çok sözle telkin ederek haklarını aramalarını engelemekte. Bunun önüne geçip net olarak hakkınızı satıcıya söylemeniz hem işinizi kolaylaştıracaktır hemde bilinçli bir tüketici olarak sizden sonraki alıcılar için satıcıyı dürüstlüğe teşvik edecektir. Bu yüzden bizde sizlere en resmi merciden direk kanunu aşağıda ki linkten sunuyoruz tıklayarak gerekli tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

Aşağıda da pdf olarak tam metini vermiş olduğumuz  28.11.2013 ve 28835 sayılı Resimi Gazetede yayınlanan 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanuna ilgili detaylara ulaşabilirsiniz.

Tüketici Hakları Metni için BURAYA TIKLAYINIZ

Tüketici Haklarına Nasıl Başvurulur ? 

Tüketici Hakları Şikayet Telefonları
Aşağıda vermiş olduğumuz Alo Tüketici Çağrı Hizmeti numarasını arayarak direk şikayette bulunabileceğiniz gibi yine bu numaradan istediğiniz bilgiyi edinebilirsiniz. Diğer verdiğimiz şikayet kurumlarına baş vurmadan önce bu numaradan detaylı bilgi almanızı tavsiye ederiz.
Alo Tüketici Hattı : 175Online Tüketici Şikayet Bildirme

E-Devlet üzerinden tüketici olarak şikayette bulunmak için BURAYA TIKLAYINIZ
E-Devlet üzerinden tüketici şikayeti sorgulamak için Buraya Tıklayınız

Tüketici Hakları ile ilgilenen resmi merci Gümrük ve Ticaret Bakanlığıdır buraya şikayet formu ile baş vurmak isterseniz ve tüketici elektronik imza sahibiyseniz BURAYA TIKLAYINIZ 

Tüketici Hakları Şikayet Mercileri
Baş vurmanız gereken yer Tüketici Hakem Heyetidir bu kurumlar eğer ilçelerdeyseniz Kaymakamlık bünyesindedir ve bulunduğumuz yıl itibari ile 2.400 TL alındaki anlaşmazlıklara kadar baş vurulabilir.
Eğer bir ile bağlıysanız Ticaret İl Müdürlüğüdür ve bulunduğumuz yıl itibari ile 3.610 TL altında ki anlaşmazlıklara kadar başvurulabilir

Yukarıda belirtilen ücretlerin üzerinde bir anlaşmazlık söz konusu ise Tüketici Mahkemelerine başvurmak zorunludur fakat bu mahkemeler her ilde bulunmamaktadır bulunduğu iller şöyledir;
Ankara, İstanbul, İzmir Adana, Antalya, Bursa, Samsun, Konya, Mersin ve Kayseri illerinde bu mahkemeler bulunur.

Tüketici hakları ile ilgili merak etiğiniz ve bilgi almak istediğiniz her konuyu bize aşağıdan yorum olarak gönderiniz.

Şikayet Gönder

Görüş, öneri, istek ve şikayetlerinizi paylaşabilirsiniz. Not: Herkese açıktır. *

Yorumlar

 1. Melike

  Merhabalar ben istrgram sitesinde bir pinkk giyimm diye bir siteden indirimde diye 2 tane mont aldım bana 3 tane çöp Kazak göndermişler bana yardımcı olursanız sevinirim

 2. SADIK KARAKAYA

  .Merhaba SAYIN YETKİLİM 5393766195 abone numarası ile TURCEL SUPER BAX ‘a 05.09.2019 yılında üye oldum yaklaşık 2 yıl kullandım 30.12.2021 tarihinde üyeliğim bitti .Ancak üyeliğimin bitiminden 2 ay önce üyeliğimin bitiş tarihini sorduğumda 30.12.2021 biteceğini söylediler. ve 2 ay daha kullandık ve ödemesini yaptık. aralık dahil olmak üzere hizmet almadığım takdirde ödemesini yaptım. 28.02.2022 yılında toplam 360 tl 3 aylık ödeme tutarı çıkartıldı .onu da ödedim. Aynı gun ödemeyi yaparken 600 TL LİK borcumun bulunduğu nu öğreniyorum Konuyla ilgili 600 TL ödemenin sebebini sorduğumda 600 TL MODEM ücreti ödemesi deniliyor.Modem teslimatı ile ilgili hiç bir şekilde mail ,mesaj veya telefonla bilgi ve uyarı almadım. müsteri hizmetlrinin bildirim yaptık dediği tarihlerde benim telefonum çalınmıştı ve mağdurdum. telefonumu kullamadım. Bununla ilgili Karakol tutanağı elimde mevcut aynı zaman da telefon SIM kartımın çıkartımın çıkartılma tarihi belli .Modem evde BOŞ ve hiç bir şekilde kullanılmadan duruyor. Modemi teslim etmek istiyorum kabul etmiyorlar. ve modem parası isteniyor.Modem teslimatının süresi geçti deniyor. Bildirim almamışım kullanmamışım 360 tl ödeme yapmışım şimdide 600 tl isteniyor. Bu ödeme yi kabul etmiyorum ve sizlerden yardım talep ediyorum.Ödemenin iptal edilmesi için gereğini arz ederim.

 3. Burc Bakkal

  Merhabalar,

  Ben Burc Bakkal (TC:36937632380) , 09.02.2022 tarihinde, Rusya’dan gelen 5 misafirim icin ETS tur uzerinden Hilton otel Maslakta 5 oda rezervasyonu ve odemesi yaptim. Yaklasik tutar 13.000 Lira.

  Otele vardigimizda Resepsiyon Emre bey bize 09.02-10.02.2022 tarihinde rezervasyonumuz olmadigini soyledi. Dolayisi ile tekrar kontrol ettigimizde sahsim tarafindan yanlislik ile 09.08-10.08.2022 girilmis ve odenmis olan 5 odalik rezervasyon bulundugu tespit edildi.

  ETS turu arayip tarih değişikliği yada geri ödeme talep ettiğimde tarafıma hiçbir değişiklik yapılamayacağı bilgisi verildi. Hilton kuralları gereği yapılan işlemlerde ne bir degisiklik ne de bir iptal soz konusu değildir denildi. Dolayisi ile Hilton resepsiyondan tekrar 14.000 Liralık bir ödeme yaparak odaları aldım.

  Agustos ayında ki 09-10.08.2022 tarihinde ki 5 odanın tarafıma iade edilmesinin adil bir davranış olacağını düşünmekteyim. Konu ile alakali yardımlarınızı rica ederim.

  Saygılarımla

  Burc Bakkal

 4. recep öncel

  Beto bilişim ltd şit Bogaziçi Üniversitesi İngilizce kursuna yazıldım kurstan memnun olmadım hakkımı dondurmak istiyorum kabul etmediler. Recep Öncel

 5. Gunel

  Ptt kargoyla azerbaycana kargo gonderdim kutumu acmislar kiyafetleri giyinmisler beyendiklerinu almislar benim pahali marka cantami almislar onun yerine koca kari 10-15 tllik canta koymuslar ben cantami indirimle 190 tlye almisdim bi sozle neyi beyenmisler onu almislar 2 kilo esyam yok sorunlulukta tasimiyorlar nede kargomun sigirtasi yok bana soylemiler sigorta yap diye hakkimi sonuna kadar savunucam

 6. murat demir

  selamünaleyküm ben turkcell izmir koçak iletişimden oğluma 1 adet huawei p20 lite telefon satın aldım taksitli telefon alındıktan 20 gün sonra kasma ve parmak izi okuma sorunu yaptı bende cihazı aldığım tim mağzasına götürdüm servise göndermemiz lazım denildi ve servis formuyla teslim ettim tesliminden 25 gün sonra beni aradılar telefon garanti kapsamı dışı kalmıştır şarj yatağında arıza oluşmuş 315 tl ödemeniz gerekiyor denildi bende nasıl olur böle bir şey şarjında sorun yoktu normal olarak şarj oluyordu öyle olmasa ben şarjı arızalı diyerek servise gönderirdim dedimsede karşımızdaki şahsa bunu anlatamadık tamam nalet olsun yapın ben vereyim parasını dedim bu konuşmanın üzerinden 20 gün daha geçti arayan soran yok ben aradım yine aynı şahıs bana sizin telefon olmuyor ana kartında arıza var 800 tl masrafı var arızalı olarak geri iade ediyoruz denildi bu konuşmanın üzerinden 10 gün sonra yani bugün 11.10 .2018 tarihinde çalışır vaziyette servise gönderdiğim telefon hiç açılmaz halde bana teslim edildi yani telefonumu pert ettiler bu konuda nasıl bir yol izlemeliyim teşekkürler

 7. şennur boz

  Anadolu jet firması hakkında şikayetlerimi yazabilirmiyim