Sağlık Bakanlığı İletişim Numaraları

Sağlık Bakanlığı iletişim numaraları hakkında bilgiye ihtiyacınız varsa yazımızın devamında aradığınız bilgilere ulaşabilirsiniz. Sağlık Bakanlığı şikâyet hattı telefon numarası ile mesai saatleri arasında bütün şikayetlerinizi direkt olarak yetkililere bildirebilirsiniz.

Osmanlı Dönemi itibari ile sağlık sektörüne yön veren Sağlık Bakanlığı, günümüzde de tıbbi alanda yetkili olan tek makamdır. Sağlık alanında yaşadığınız her türlü şikâyeti Sağlık Bakanlığı şikâyet telefon numarası ile dakikalar içerisinde resmi mecralara ulaştırmanız mümkün olur.

Sağlık Bakanlığı İletişim Numaraları

Sağlık Bakanlığı iletişim numarası 0312 585 1 000 şeklindedir. Bakanlık ile iletişime geçmeniz gerektiğinde bu numarayı çevirerek saniyeler içerisinde görüşme gerçekleştirebilirsiniz. Sabit hat ve cep telefonları üzerinden bu numarayı çevirmeniz mümkündür.

Sağlık Bakanlığı’na ulaşabileceğiniz bir diğer numara 184’tür. Türkiye genelinde nerede olursanız olun, 184 sabit numarayı çevirerek acil durumlar için yardım çağrısında bulunabilirsiniz. Sağlık Bakanlığı iletişim numaraları üzerinden ulaştığınızda bağlanabileceğiniz hizmet alanları aşağıdaki gibidir;

 • 112: Ambulans
 • 113: Beyaz Kod
 • 171: Sigara Bırakma Hattı
 • 114: Ulusal Zehir Danışma Merkezi)
 • 184: SABİM (Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi)
 • 182: MHRS (Merkezi Hekim Randevu Sistemi)

Sağlık Bakanlığı personel alımı telefon numarası, bakanlık bünyesinde çalışmak isteyen adaylar tarafından araştırılır. Bakanlığa ait 0312 585 1 000 numaralı hattı çevirerek personel alımı hakkında merak ettiğiniz her türlü bilgiye ulaşabilirsiniz.

Sağlık bakanlığı randevu telefon numarası 182’dir. Direk 182’yi arayarak randevu merkezine ulaşabileceğiniz gibi 0312 585 1 000 numaralı hattı çevirdikten sonra da buradan 182’ye bağlanabilir ve randevu işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Sağlık Bakanlığı Adresi

Sağlık Bakanlığı’nın açık adresi ve diğer iletişim bilgileri aşağıdaki gibidir;

 • Sağlık Bakanlığı Merkez Adresi Üniversiteler Mahallesi Dumlupınar Bulvarı 6001 Cadde No:9 Bilkent Yerleşkesi / Çankaya / ANKARA
 • Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü: 0312 585 00 01
 • Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu: 0312 218 30 00
 • Teftiş Kurulu Başkanlığı: 0312 341 10 66

Sağlık Bakanlığı Sosyal Medya Adresleri

Sağlık Bakanlığı’na ulaşabileceğiniz sosyal medya hesapları aşağıdaki gibidir;

Sağlık Bakanlığı Şikâyet Hattı

Sağlık Bakanlığı İletişim Numaraları ve Sağlık Bakanlığı şikâyet hattı 184’tür. Alo 184 hattı üzerinden sağlık alanında yaşadığınız bütün şikayetleri yetkililere ulaştırabilirsiniz. 184 numaralı sabit hat 24 saat hizmet verir. Operatörler müsait odluğunda şikâyet hattı personelleri ile iletişime geçerek şikayetlerinizi bildirebilirsiniz.

Sağlık Bakanlığı Çağrı Merkezi Çalışma Saatleri

Sağlık Bakanlığı çağrı merkezi çalışma saatleri aşağıdaki gibidir;

 • Pazartesi: 00.00- 23.59
 • Salı: 00.00- 23.59
 • Çarşamba: 00.00- 23.59
 • Perşembe: 00.00- 23.59
 • Cuma: 00.00- 23.59
 • Cumartesi: 00.00- 23.59
 • Pazar: 00.00- 23.59

Sağlık Bakanlığı çağrı merkezi 24 saat kesintisiz hizmet sunar. Acil durumda her zaman çağrı merkezi personeline ulaşabilir ve ihtiyacını olan hizmeti alabilirsiniz.

Sağlık Bakanlığı Hakkında

Sağlık Bakanlığı 1920 yılında kurulmuştur. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı’na bağlı olarak hizmetlerini sürdürür. Sağlık alanında bütün yetki ve sorumluluklar Sağlık Bakanlığı bünyesine aittir. Sağlık Bakanlığı telefon numarası ile bakanlık personellerine ulaşabilir ve her türlü konuda görüşme sağlayabilirsiniz.

Sağlık Bakanlığı’nın genel merkezi Ankara’dadır. Kurulduğu günden beri Ankara’da bulunan merkez, buradan Türkiye genelinde sağlık sektöründeki işleyişi yönetir. Bakanlık ile görüşmek istediğiniz durumlarda direk olarak Sağlık Bakanlığı iletişim numarasını çevirerek bakanlık yetkililerine ulaşabilirsiniz.

Merak ettiğiniz diğer konular için Sık Sorulan Sorular (S.S.S.) bölümünü inceleyebilirsiniz.

S.S.S.

182 Hattı Neden Düşmüyor?

182 hattı 24 saat vatandaşlara hizmet vermek için açıktır. Operatör yoğun olduğu saatlerde vatandaşlarına çağrılarına yanıt veremez. Bu nedenle vatandaşlar 182 üzerinden randevu alma işlemlerini gerçekleştiremez. Hat meşgul olduğunda ya da düşmediğinde, d ha sonra tekrar deneyerek iletişim sağlayabilirsiniz.

182 MHRS Randevu Nasıl Alınır?

Hastaneden randevu almak için tercih edilecek yollardan birisi MHRS diğeri ise 182 numaralı randevu numarasıdır. 182’yi aradıktan sonra gerçekleşecek görüşme sırasında T.C. kimlik numarası ile birlikte hasta bilgileri paylaşılarak, istenilen her hastaneden randevu alınabilir.

Sağlık Bakanlığı’na İşe Alımlar Nasıl Gerçekleşiyor?

Sağlık Bakanlığı’n da personel olarak işe başlamak içi öncelikle adayların KPSS sınavına girmeleri gerekir. Bu sınavdan 70 ve üzeri alan adaylar daha sonra Sağlık Bakanlığı personel alımı ilanlarını takip ederek istedikleri bölüm için başvuruda bulunabilir. Başvurular sonuçlandıktan sonra kabul edilen adaylar, istenen belge ve evraklarını bakanlık personeline sunarak işe başlayabilir.

Sağlık Bakanlığı İletişim Numaraları hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlar kısmında düşüncelerinizi görmekten mutluluk duyarız. daha fazla bu tarz makale için https://www.musterihizmet.com/ sitemizi güncel olarak takip edebilirsiniz.

Şikayet Gönder

Görüş, öneri, istek ve şikayetlerinizi paylaşabilirsiniz. Not: Herkese açıktır. *