Mide Yanmasını Ne Geçirir Tedavi Etmenin 7 Yolu

 Doktora Gitmeden Mide Yanmasını Geçirmek

Mide Yanmasını Ne Geçirir Tedavi Etmenin 7 Yolu
Mide Yanmasını Ne Geçirir Tedavi Etmenin 7 Yolu

Mide ekşimesi, denildiği zaman sizde de acı bir his oluşuyor mu? ABD’de yapılan araştırmalar nüfusun %40’ının mide yanması sorunu yaşadığını ve yaşayan kişilerin %80’inde gece boyunca mide ekşimesinin devam ettiği görülmüştür. Bu sorunu ülkemizde de yaşayan birçok kişi olduğunu görüyoruz. Siz de mide ekşimesini hafifletmenin yollarını aramaktan sıkıldınız mı? Aslında bu sorunun çözümü düşündüğünüzden daha basit olabilir. Tek yapmanız gereken bazı alışkanlıklarınızı değiştirmektir.

1-Kendiniz İçin En İyi Uyku Pozisyonunu Seçin

Mide yanması sorunu yaşadığınız zaman uyumanız çok önemlidir. Bu hastalıktan mustarip olan kişiler için en iyi pozisyon sol tarafına yatmaktır. Sol tarafına doğru yatmak sindirim sisteminize yardımcı olacaktır. Uykusuzluğun önüne geçebilmek için uygulayabileceğiniz bir başka yöntem ise; vücudunuzun üst kısmını yüksekte tutarak uyumaktır. Bu şekilde midenize özofagusunuzun akmasını önleyebilirsiniz. Ek olarak başınızı sadece yastıkla kaldırmanız bu evrede sizlere yardımcı olmayabilir. Bu yüzden kama şeklinde yastık kullanabilirsiniz.

2-Yediklerinize Dikkat Edin

Midenizi tetikleyecek olan gıdalardan kaçınmanız gerekmektedir. Mide yanmasını önlemek için belki de uygulayabileceğiniz en iyi yöntemlerin arasında bu yöntem yer alıyor. Midenizde yanma etkisi yaratacak olan yiyecekler arasında kahve gibi kafeinli içecekler, domates, nane, alkol, sarımsak, çikolata, baharatlar ve soğan ilk sırada yer almaktadır. Ek olarak işlenmiş gıdalardan da uzak durmanız gerekir.

3-Beslenme Düzeninize Özen Gösterin

Beslenme Düzeninize Özen Gösterin
Beslenme Düzeninize Özen Gösterin

Yiyecek konusuna devam edecek olursak; yemeğinizi hızlı bir şekilde yememeye de dikkat etmeniz gerekir. Yemeğinizi yiyeceğiniz sırada iyice çiğneyin, yavaş yiyin ve günlük posiyonlarınızı azaltın. Bunu porsiyonlara bölerek de yapabilirsiniz. Gün içerisinde 2 büyük porsiyon yemek yemenin yerine 5 küçük porsiyon yemeyi tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda aşırı sıcak veya aşırı soğuk yiyecekler yemekten kaçınmalısınız. Ek olarak yatmadan 2 saat önce yemek yemenin sonlandırılması gerekmektedir.

4-Vücudunuza İyi Bakın

Bu sigarayı bırakmanız, alkolü azaltmanız ve kilo vermeniz anlamına gelir. Sağlıklı bir vücuda sahip olmanız gastroenterolojik süreçlerin stabilize edilebilmesi açısından faydalı olacaktır. Hatta fazla kilolarınız varsa birkaç kilo vermenin mide ekşimesinde hızlı bir şekilde rahatlama sağlayacağını söyleyebiliriz. Bilim insanları  bunun tam olarak nedenini bilmiyor. Fakat bazı araştırmacılar fazla yağın midenizde aşırı basınç oluşturduğu ve sıvının yükselmesine neden olduğunu belirtiyor. Diğer yöntemler işe yaramadığı takdirde vücut kitle endeksinizi normal seviyeye indirmeye dikkat etmelisiniz.

5-Midenize İyi Gelen Yiyecekleri Bilin

Genellikle düşmanınızı bilmeniz gerektiği söylenir. Fakat siz müttefiklerinizi de bilmelisiniz. Mide yanmasını önlemeyle ilgili savaşa geldiğimiz zaman ise; birçok besinin sizin yanınızda olduğunu unutmayın. Sebzeler, narenciye olmayan meyveler, yulaf ezmesi, zencefil, yumurtanın beyazı ve yağsız etler mide yanmasını önlemektedir. Bu yiyeceklerin ortak noktası ise; sindirim sisteminizin düzgün bir şekilde çalışmasına yardımcı olmak, asit reflüsünü tetiklememe ve az yağlı olmalarıdır. Yağlar hakkında dikkat etmeniz gereken bir nokta ise; tamamen diyetinizden dışlamamalısınız. Sağlıklı olan yağları tüketeniz gerekir.

6-Sizi Sıkan Kıyafetler Giyinmeyin

Sizi Sıkan Kıyafetler Giyinmeyin
Sizi Sıkan Kıyafetler Giyinmeyin

Bu size biraz farklı gelebilir. Fakat özellikle kemer ve  dar gelen kıyafetler karnınıza çok fazla baskı uygulayacağı için midenizde sıvı miktarının artmasına sebep olacaktır. Bu yüzden gardırobunuzu tekrar gözden geçirmeniz kötü bir fikir olmayacaktır.

7-Stres Seviyenizi Azaltın

Bilim insanları henüz stresin mide tahrişinde ne konumda olduğundan emin değiller. Fakat bir tetikleyici olduğundan eminler. Stres, özofagustaki asit de dahil olmak üzere farklı fiziksel rahatsızlıkların daha fazla oluştuğunu göstermektedir. Bu yüzden stres seviyenizi düşürebilmek için egzersiz veya yoga yapmak gibi yöntemlere başvurmalısınız.

Şikayet Gönder

Görüş, öneri, istek ve şikayetlerinizi paylaşabilirsiniz. Not: Herkese açıktır. *