Getir Müşteri Hizmetleri numarası

0.000
İletişim Bilgileri
Çalışma Saatleri :
Müşterilerimize 7 gün 24 saat hizmet vermekteyiz.
Hakkında

Getir, kurumsal çağrı yeri iletişim adresleri ve online yazışma kanalları ile müşterilerine en kısa sürede kaliteli destek sunmaktadır. Kısa bir süre içinde tüm seçmeli yazışma yönlendirmelerine ulaşarak mevcut sorunlarınız için uygun düzenleme önerileri alabilirsiniz. Organizasyon üzerinden alacağınız tüm öğeler ve idareler için yaşayacağınız sorunlar, talepleriniz veya yönetim önerileriniz için web üzerinden veya Getir iletişim sayfalarından direkt kanallardan yararlanarak kısa sürede sorunları halledebilirsiniz. Web üzerinden veya doğrudan yazışma kanalları aracılığıyla kaliteli ve sürekli bir değişim için kuruluşun seçmeli yazışma alternatiflerinden yararlanabilirsiniz.

Getir Müşteri Destek Merkezi

Çok yönlü uygulama veya web arayüzünden yararlanarak web sayfasının yazışma kanallarını görebilir, ilk fırsatta yardım yerinde seçmeli yazışma kanallarını kullanarak değişimlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Getir, geniş asistan organizasyonu ve kurumsal yapısı ile müşterilerine anlık yazışma desteği sunar ve her müşteriye sürekli yazışma fırsatları sunar. Tek bir konumdan iletişim verilerine ve iletişim yapısına ulaşabilirsiniz.

Getir İletişim Merkezi (Bize Ulaşın)

Getir Online İletişim Formu

İletişim topluluğu aracılığıyla tüm iletişim kanallarını ve kuruluşun iletişim türünü görmek düşünülebilir. İletişim yapısında yer alan kişi ve iletişim bilgileri ile mesajınızı eksiksiz ve doğru bir şekilde oluşturarak sorunlarınızı iletişim yapısı üzerinden aktarabilirsiniz. Getir aracılığıyla edinebileceğiniz ürün ve idareler için deneyimlediğiniz her sorunu veya talebi kurumsal yazışma habitatları üzerinden aktararak Getir avantajlarından en kısa sürede yararlanabilirsiniz.

Getir İletişim E – Mail Adresi

İ[email protected] kurumsal e-posta adresi üzerinden yazışmaya başlayarak herhangi bir konuda onayı alabilirsiniz. E-posta yoluyla yazışmalarınızda, aynı şekilde, iletişim bilgilerinizi kuruluşa açıkça ifade edebilir ve mesajınızda daha sınırlı bir süre içinde korunmanıza izin veren açık ve otoriter bir dil kullanabilirsiniz. Yardım sayfası veya diğer yazışma kanalları aracılığıyla kısa bir zaman diliminde değişimlerinizi bitirebilirsiniz.

Müşteri Hizmetleri Telefon Numarasını Alın

Getir çağrı odağı, tüm müşteriler için telefon numarası aracılığıyla sürekli yardım sunar. Çevrimiçi yazışma istasyonları yerine doğrudan yazışma kanallarını ve telefon numarasını kullanarak, organizasyonu örnekleyen müşteriyle doğrudan iletişime geçebilirsiniz. Öğenizi ve yönetim sorunlarını canlı olarak telefonla organizasyon yetkililerine göndermek için:

Getir Müşteri Temsilcisine Doğrudan Bağlantı

+90 (850) 532 50’yi arayarak, kısa bir süre içinde organizasyonu örnekleyen müşteri ile canlı bir ilişki kurabilir ve duygularınızı, önerilerinizi ve sorunlarınızı en kısa sürede iletebilirsiniz. Kuruma çağrı yeri telefon numarası ile ulaşmadan önce, organizasyonun web üzerindeki ve hızlı haberleşme istasyonlarından yararlanarak sorunların çok daha sınırlı sürede çözülmesini garanti edebilirsiniz. Durum talep etme ve geri çekme, yönetim sorunları, taksit verileri vb. Sorunlarınızı veya birçok konudaki duygularınızı iletmek için Getir araması odağında bir hareket yapabilirsiniz.

Firma Unvanı

Getir Perakende Lojistik A.Ş.

Kuruluş Tarihi
Hizmet Bölgesi

Tüm Türkiye’ye hizmet vermekteyiz.

Yorum ve Değerlendirmeler
Yorum Gönder

Görüş, öneri, istek ve şikayetlerinizi paylaşabilirsiniz. *

ucuz sohbet hattı canlı sohbet hattı sohbet hattı '; } ?>