Havaş Müşteri Hizmetleri İletişim

Havaş İletişim

havas-musteri-hizmetleri-iletisim
havas-musteri-hizmetleri-iletisim

Havaş iletişim numarasını ve diğer iletişim kanallarını bu sayfadan kolaylıkla bulabilirsiniz. Havaş müşteri hizmetlerini arayarak şikayet, soru veya önerilerinizi iletebilir, Havaş hakkında bilgi alabilirsiniz.

Havaş Telefon Numarası: 0850 222 0 487

Havaş Müşteri Hizmetlerine doğrudan kolayca bağlanabilirsiniz. Direkt bağlantı işlemi sayesinde yetkili firmanın müşteri hizmetleri için saatlerce beklemek zorunda kalmazsınız. Aksine, aramadan birkaç dakika sonra telefonun diğer ucundaki Havaş müşteri danışmanı ile görüşebilirsiniz. İsterseniz resmi internet sitesi üzerinden arayabilir veya mesaj bırakabilir ve cevap vermelerini sağlayabilirsiniz.

Buna da Bakabilirsiniz: Havaist İletişim & Havaist Telefon

Havaş müşteri hizmetleri iletişim numaraları sayesinde artık ulaşım desteğinden daha sorunsuz yararlanma imkanına sahip olacaksınız. Dilediğiniz zaman dilimi içerisinde herhangi bir konuda şikayet, bilgi, talep ve görüşme yapma şansına sahip olabilirsiniz. Bu kapsamda müşteri memnuniyeti yaratacak hizmetlere yer verilmektedir.

Havaş Çağrı Merkezi Numarası Nedir?

Havaş müşteri hizmetlerine başvuracak olanlar resmi telefon numarasının ne olduğunu merak ediyor. Hızlı bir şekilde iletişim kurabilmek için kendisine doğrudan ulaşılabileceği numarayı bilmek istiyor. Havaş müşteri hizmetleri iletişim Arayacağınız numara 0850 222 0 487’dir. Bu numarayı arayarak Havaş bünyesinde hizmet veren müşteri temsilcileri ile görüşmelerinizin başlamasını sağlayabilirsiniz. Müşteri hizmetlerini arama nedeniniz ise;

  • Hareket noktaları hakkında bilgi alabilir
  • Güzergah geliş ve gidiş yönleri öğrenebilir
  • Kalkış ve geliş saatleri hakkında bilgi alabilir
  • Fiyat bilgilerini öğrenebilirsiniz.

Havaş, müşteri hizmetleri birimi  müşteri memnuniyeti odaklı bir yaklaşımı benimsediğini göstermektedir. Müşterilerinin ihtiyaçlarını daha hızlı karşılamak ve onların öneri ve şikayetlerini göz ardı etmeden gereğini yapmak için çaba göstermektedir.

Bu konuda daha kapsamlı bir bilgiye sahip olmaya başlarsınız. Yolculuk sırasında istemediğiniz bir durum olsa dahi müşteri hizmetlerini arayarak bu durumu bildirebilirsiniz. Müşteri hizmetlerini arayıp bağlantı kurduktan sonra yolculuk sırasında istemediğiniz sorunları şikayet ederek bildirebilirsiniz. En küçük detayları dinleyen ve gelen şikayetleri düzeltmeye çalışan Havaş, ülkemizin en iyi adreslerinden biri olmayı başarmıştır.

Havaş Çağrı Merkezi Hizmetleri Direkt Bağlantı

Yukarıda verilen bilgiler genel amaçlı bilgilendirme amacıyla oluşturulmuştur. Verilen bilgiler yıl içinde değişebilir. Herhangi bir değişikliği “Bize Ulaşın” sayfamızdan bize bildirerek bilgileri güncel tutabilirsiniz.

1933 yılında müşterilerine kusursuz hizmet verme hedefiyle yola çıkan Havaş, bu anlayışı yakalamaya devam ediyor. Havaş, ülkemizde tercih edilen kurumsal adreslerden biri olarak öne çıkıyor. Havaş ulaşım hizmetlerinden profesyonel olarak yararlanmak isteyen yolcular Havaş müşteri hizmetleri ile iletişime geçmektedir. Havaş müşteri hizmetleri Binlerce müşterimiz de sorunsuz ve keyifli bir ulaşımın keyfini çıkaracak.

Şikayet Gönder

Görüş, öneri, istek ve şikayetlerinizi paylaşabilirsiniz. Not: Herkese açıktır. *

Yorumlar

  1. hatice

    mersin adana havaş servisi saatlerine yeni kural koymuşsunuz ornegin ucagi 17.00de olan bir musteri 13 30 servisine binemiyor.havaalaninda 2saat once olmamiz gerekirken neden 50dk once geliyor ve kostur kostur check in yapiyoruz
    bu manitigi anlayamadik yolcu sayisi fazla ise ek sefer yaparsiniz insanlari sen diger servise bineceksin diyerek 1saat daha neden bekletiyorsunuz