GSS Borç Sorgulama – Tüm Genel Sağlık Sigortası Hizmetleri

GSS  Sorgulama / Ödeme / Hesaplama / Taksitlendirme – Sildirme / Numara

müşteri hizmetleri rehberleri
GSS Borç Sorgulama ve Ödeme İşlemleri

GSS Nedir  ve Kimleri Kapsar?

GSS yani açılımı Genel Sağlık Sigortası olan uygulama 2012 yılında çıkan bir kanun ile yürürlüğe girmiştir. Günümüze kadar bir çok değişikliğe uğrayarak detayları değişmiştir.
Türkiye vatandaşı olup 18 yaşını doldurmuş olan kişiler bir iş yerinde çalışmıyor ve herhangi bir sosyal güvencesi olmayan yada bir okulda okumuyorlarsa, okuyorlarsa ise üniversite 25 yaşını aşmış olan, lise ise 20 yaşını geçmiş olan herkes bu GSS kapsamına girmektedirler. Yalnız dikkat etmeniz gereken husus çalışıyor da olsanız GSS gelir tespiti ve hesaplatırması yapmadıysanız eğer bazı vatandaşlara otomatikmen belirlenen rakam üzerinden prim ücreti yansıtılabiliyor bu yüzden her vatandaş mutlaka GSS borcunu sorgulatmalıdır.

GSS hakkında bilgi alabileceğiniz telefon numarası olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi Alo 170 numarayı arayarak müşteri telsilcisinden istediğiniz GSS hakkında bilgi alabilirsiniz

GSS Borç Sorgulama

GSS borcu iki türlü sorgulanır birincisi ve tavsiye etiğimiz e-devlet üzerinden şifreniz ile ikincisi de ESGM üzerinden şifresiz sorgulamadır.

1. E- Devlet (Turkiye.gov.tr)  üzerinden GSS sorgulama  yapmak için aşağıda bulunan bağlantıya tıklayarak Tc kimlik ve şifrenizle giriş yapıp kolayca GSS borçs orgulama ve GSS Borç Dökümüne ulaşabilirsiniz .

E-DEVLET GSS BORÇ SORGULA İÇİN TIKLA

( NoT:2. yöntem olan ESGm üzerinde sorgulama işlemi sitede ki çalışma yüzünden şuan aktif görünmüyor lütfen yukarıda ki linkten e-devlet üzerinden sorgulama yapınız)

2. ESGM üzerinden Şifresiz GSS borç sorgulama yapmak için aşağıdaki bağlantı linkine tıklayıp gerekli formu doldurunuz. TC numaranız ve kimlik bilgilerinizle şifre istemeden sorgulama yapılabilmektedir.

ŞİFRESİZ GSS BORÇ SORGULAMA İÇİN TIKLA

GSS Borç Ödeme

GSS borçları ödeme için yine devletin sitesi olan Turkiye.gov.tr üzerinden aşağıda vermiş oladuğumuz linke tıklayarak GSS Prim Borçlarını Ödeme işlemini kredi kartınız, banka kartınızla internet üzerinden ödeme yapabilirsiniz.

GSS BORÇ ÖDEMEK İÇİN TIKLA

GSS Hesaplama ve Gelir Tespit

Bu her kişiye göre değişmektedir bunun belirlenmesi için SGK tarafından hazırlanmış Gelir Testi yapılması gerekir. Gelir testlerini bulunduğunuz yere bağlı olan kaymakamlıklara bağlı sosyal vakıf kurumlarından edinebilirsiniz. İtirazlarınızı Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne veya  Sosyal Güvenlik Merkezlerine yapabilirsiniz.
Gelir testinin içerisinde bulunan toplam 19 soruyu cevaplandırarak ödemeniz gereken tutar hesaplanır. bu tutar asgari 65,88 TL ile azami 395,28 TL aylık olarak hesaplanır. Tabi teste bağlı olarak hiç ödeme yapmamdan GSSli olma şansınızda bulunuyor. Gelir testi Sorularından bazıları eviniz kiramı sizin mi, aynı evde kaç kişi yaşıyorsunuz, evinizin ısıtma sistemi nedir gibi bir çok soru bulunmaktadır. bu sorulara doğru cevap vermemiz önemli çünkü başvuru yaptıktan bir süre sonra cevapların doğruluk teyidi için evinize kontrole gelinmektedir ve gerekli mercilerden soruşturma yapılmaktadır. Bu durumlarda cezalı prim ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Kendinizde aylık ne kadar GSS prim Borcu ödemeniz gerektiğini görmek isterseniz aşağıdaki Prim hesaplama tablosundan yararlanabilirsiniz.

müşteri hizmetleri rehberleri
GSS prim hesaplama tablosu

GSS Eski Borçları Sildirme ve Taksitlendirme

Ülkemizde birden çıkan GSS kanunu kapsamında bir çok vatandaş bazı sebeplerden borçlarını ödeyemedi ve bu durum doğrultusunda yüklü miktar borç ve faizleri birikmiş oldu. Bu sebepten dolayı devlet düğmeye basarak GSS borçlarını yapılandırma adımına giderek 16 haziran 2016 tarihine kadar olan borçların faizini af getirdi ana paraya ise 12 taksit imkanı sağladı taksidin ilk ödemesini de 2017 başlarına uzatmış bulunmakta. GSS Borç affına baş vurmak için bağlı olduğunuz adresin Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne veya  Sosyal Güvenlik Merkezine başvurabilirsiniz. Şimdiye kadar yatıranlar ise geri ödeme alamayacaklar.

Şikayet Gönder

Görüş, öneri, istek ve şikayetlerinizi paylaşabilirsiniz. Not: Herkese açıktır. *

Yorumlar

  1. Doruk Çamlıbel cep535 618 85 70

    10. Ay için her ay yatırdığımız 76 tl lik gss ücreti16-10-2019 tarihinde ziraat bankası atm sinden z1748127 0621 nolu makbuz ile 60tl olarak tahsil edilmiştir. 11. Ayda ise 10 ve 11. Ay için yeniden toplam çayyolu iş bnk şubesinden 08-11-2019 tarihinde 170.64 tl alınmıştır. Doruk çamlıbel 46948317282 kimlik numarasına. Banka ref no: 0426640002268907 nolu makbuz ile. Ne olduğu anlaşılamayan ama gss listesinde görünen 60 tl nin gelecek aylara mahsup edilerek varda 16 tl lik farkının tahsilini rica ederim.

  2. semra

    merhaba ben 2015 de sigortalı işe girdim ve 2 ay sonra işten ayrıldım. öncesinde yetim aylığı alıyordum tabi aylığım kesildi. bende tekrar başvurmadım. 5 gün önce gss pirim borcumun olduğunu öğrendim.30.01.2019 da Ankara’ya yetim aylığı için dilekçe gönderdim. pirim borcumun silinmesi için ne yapabilirim. lütfen bilgilerinizle yardımcı olun. bu borcu ödeyecek ekonomik gücüm yok. son ödeme tarihi 28 şubat ne yapacağımı bilmiyorum.