Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Şikayet & Bilgi Telefonları

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çağrı Merkezi – Çevre Şikayet & Bilgi Hattı

müşteri hizmetleri rehberleri
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İletişim

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bünyesinde 2013 yılında hizmete giren bir çağrı merkezi müşteri hizmetleri birimidir. Vatandaşlarla direk ve hızlı bir şekilde iletişim kurmayı amaçlayan çevre hattı 7/24 çalışmaktadır. İlgili olduğu her konuda insanlara çözüm ve hizmet sağlayan çağrı merkezi birimi şu ana kadar gece gündüz demeden bir çok vatandaşın sorunlarına çözüm, soru işaretlerine cevap olmuştur.

Başlıca olarak Çevre ve Şehircilik çağrı merkezi üzerinden aşağıda ki faktörler konusunda şikayette bulunabilir, işlem gerçekleştirip ve bilgi alabilirsiniz.

 • Çevre sorunları
 • Hava, su, toprak
 • Radyoaktif kirlilik, gürültü ve atık konulu şikayet-ihbarlar 
 • Çevresel Etki Değerlendirme
 • Mekansal Planlama
 • Tabiat Varlıkları
 • Yapı Denetim, Mesleki Hizmetler
 • İmar konuları
 • Kurban kesim

Özelikle şu dönemde gerçekleşen kentsel dönüşüm konusunda da vatandaşları bilinçlendirip yardımcı olmak adına da bir çok soru ve sorunda da destek olan birimi arayarak bilgi alabilirsiniz.

 • Riskli binalar nasıl tespit edilecek
 • Yıkımdan sonra vatandaş nerede kalacak
 • Kira yardımı kimlere yapılacak 
 • Hacizli dairelerin durumu
 • Kaçak yapıların konumu ne olacak
 • Kredi vermesi süreci nasıl işleyecek?

Ayrıca tapu ve kadastro alanını da bünyesine alan çağrı merkezi, Tapu ve Kadastro birimlerine yönelik soru, istek, randevu ve şikâyetlerinizi bir telefonla çözebiliyorsunuz.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müşteri Hizmetleri Telefonu
Yukarıda saydığımız Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bünyesinde olan neredeyse her sorunu alo çevre hattı 181 çağrı merkezi telefonu aracılığı ile ulaşarak soru ve sorunlarınıza çözüm bulabilirsiniz.

Telefon Numarası

181

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Adres
 Mustafa Kemal Mahallesi Eskişehir Devlet Yolu (Dumlupınar Bulvarı) 9. km. (Tepe Prime Yanı) No: 278 Çankaya / ANKARA

Ayrıca sizlerinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı hakkında eklemek istediğiniz konuları aşağıdan bize yorum olarak gönderebilirsiniz.

Şikayet Gönder

Görüş, öneri, istek ve şikayetlerinizi paylaşabilirsiniz. Not: Herkese açıktır. *

Yorumlar

 1. Gizem akas

  Slm lar ben Aysun Ayvazin kızı gizem ayvaz Gaziosmanpaşa kentsel dönüşümde evimiz var kira paraları 3 ay oldu ne zaman yatırılacak İnan’ın zor durumdayım onu öğrenmek istiyorum

 2. Akın Ergenekon

  SAYIN BAKANIM;
  Aydın ili Akbük mahallesi 3378 Ada 24,25 ve 3734 Ada 63,64 ve 65 parsellerin bulunduğu dere yatağında izinsiz kazı ve döküm yapıldığından çevre yönü ile izinsiz harfiyat dökümü için ceza kesilmesini talep ediyorum.Ayrıca ÇED raporu alınmadan kaçak olarak Beton santrali kurmak için imalatlar yapmaya başlamışlardır.Çevre kanunu ve iheri mevzuatlarda ÇED raporu alınmadan tesis kurulmasının yasak olduğu belirtilmektedir.
  Gereğinin yapılmasını arz ediyorum.
  Saygılarımla

 3. Metin GÖKMEN

  Kefken /Kandıra/Kocaeli bölgesinde ikamet etmekteyiz. Şen Sokak No:28 adresinde bulunan (Parsel 10) evimizin önü dahil olmak üzere Parsel 1, 9, 11 arsaşarının önünde yaya kaldırımı bulunmamaktadır. Bu sebeple yayalar yoldan yürümek zorunda kalmakta, bu durum araç trafiği sebebiyle riskli olabilmektedir. hatta kimi zaman kaldırım olmaması sebebiyle araç park etmeye uyu-gun izlenimi oluşmakta, yapılan park sebebiyle de hem yaya trafiğinin hem araç trafiğinin işleyişi oldukça güçleşmektedir. Parsel 1.9.10.11 arsalarının kaldırım için arazi terk işlemleri tamamlanmıştır. Kefken’in tatil beldesi olması ve pandemi sebebiyle sadece yazlık olarak kullanan ailelerin de yaz kış burada ikamet etmesi yaya trafiğini artırmış, okulların fiziki olarak devam etmemesi sebebiyle de çocukların serbest dolaşımı fazlalaşmıştır. Bu durum da kaza riskini oldukça yükseltmektedir. Nitekim istenmeyen bir kaza gerçekleştiğinde yaşanacak elzem durumların yanı sıra hangi tarafın haklı olabileceği hususu da oldukça karmaşık sonuçlar doğuracak, yanlış ve hazin neticelere dönüşebilecektir.
  Üzücü durumlarla karşılaşılmaması, bölgedeki halkın risksiz ve huzurlu yaşamlarını devam ettirebilmesi için yaz sezonu tam başlamadan en kısa sürede kaldırımın tamamlanması önemlilik arz etmektedir.
  NOT: Kocaeli büyükşehir belediyesine kayıt yapılmaya çalışılmıştır ancak TCKN doğru olmasına rağmen yanlış diye uyarı vererek kayıt yapmamaktadır. Tel:536 8468236 Metin GÖKMEN

 4. onur yardım

  Iyi günler ben mersin akbelenkonutevlerde oturuyom 84046 sokakta bulunan mahalle fırından yıllarca her kuruma basvurduğumuz halde yinede bir sonuç cıkmadı baca filtresini kullanmıyor bu sıcakta kapı ve pencereleri kapatıyoruz is ve duman mahalleyi sarıyor buna bir çözüm bulmanızı rica ediyorum

 5. İLYAS DOĞAN

  bursa yıldırım bölgesindeki emlak ofislerinin,hukuka aykırı alım satım,kaçak yapıya teşvik,tarım alanlarının hukuka aykırı şekilde parsellenip kaçak yapıya uygun hale getirilmesine zemin hazırladıkları tarafım tarafından tespit edilmiştir.

 6. hakan sutat

  SAYIN MURAT KURUM hırkayısrif mahallesı kececılercadesı cakmakn apartmanı no 62 daıre 1 fatıh ıstan bulda oturmaktayım bınamızı yanında yapılanm seh bedrettın turbesının resteorre yapılmasından dolayı bınamız ve ozellıkle benım daırem hasar gordu bıldırmedıgımız kurymkalmadı ne fatıh beledıyesı ne kaymakamlık hıcbır kurum bızımle ılgılenmıyor bınamızdan sesler gelıyor kım hıckımse ılgılenmıyor korkuyoruz yardımcı olan yok beledıyeye gıdıyoruz bınanın hasrlım oldugunu bıze otumayı dıyorlar mudaale edın dıyoruz bızı nbaglamaz dıyorlar kaymakam lıga gıdıyoruz beledıyeye bızı gonferıyorlar oraya gıdıyoruz bıze yardım cım olan yok oldukten sonramı yardım edılecek CUMHUR BASKANIMIZ beledıyelere gıdı vatandasları bınalarını konturol edın dıyor sıkıntılıysa bosaltın dıyıyor ama ne gelen var ne gıden basvurmamıza ragmen lutfen bana yardımcı olun neyapacagmızı bılemıyorum hakan sutay 050751609161

 7. Mehmet

  Kütahya Gediz Altınkent Köyü Kıran Üstü ve eteklerinde kaçak hayvan köpek barınakları var işin kötü yanı şehitlerin üzerine konuldu hepside muhtar ilgilenmiyor lütfen Şehitlerimize sahip çıkalım orman ve mera üzerinde kaçak ahır barınak olmaz Devletimizden yardım bekliyoruz kötü kokudan pencere açılmıyor hayvan barınakları yüzünden denetleme yapılsın köy içinden çıkarılsın hayvancılık ve büyükbaş besicilik önce sağlık sonra ekmek parası

 8. Reşit kanat

  Sayın başkanım ben engelli biri yim ve kronik kalp hastasiyim ve bağırsak ameliyatı oldum ve çalışamıyorum zor durumdayim ev sahibi kira istiyor yoksa cik diyor gıda ve kira yardımı yaparsanız sevinirim zor durumdayım saygilarimla arz ederim adresim yesilyurt mh 70228 sk no 1 kat 1 cep 0541 796 18

  • Reşit kanat

   Sayın başkanım ben engelli biri yim ve kronik kalp hastasiyim ve bağırsak ameliyatı oldum ve çalışamıyorum zor durumdayim ev sahibi kira istiyor yoksa cik diyor gıda ve kira yardımı yaparsanız sevinirim zor durumdayım saygilarimla arz ederim adresim yesilyurt mh 70228 sk no 1 kat 1 cep 0541 796 18 29

 9. BEKİR ÜNLÜ

  SAYIN BAKANIM; KARTAL ORHANTEPE MAH. İNSANLARI SOKAĞA ATIYORLAR. BUNA BİR DUR DEYİN LÜTLEN.
  KAROT ALINAN BÜTÜN BİNALARA 60 GÜN İÇİNDE BİNANIZI BOŞALTIN DİYORLAR. LAKİN İNSANLARIN TAŞINACAKLARI YERLER TAŞINDIKLARI YERDEN DAHA KÖTÜ DURUMDA. BU ARADA FIRSATÇILAR ÇOĞALDI. DAİRELERİNİ FAYİŞ FİYATTAN KİRALIYORLAR.İNSANLARIN DURUMU BURADA CANSIKICI.İLGİ VE HÜKÜMET OLARAK ÇÖZÜMÜNÜZÜ BEKLİYORUZ. İNSANLARA MAKUL BİR SÜRE VERİLİR VE BU SÜRE ZARFINDA BİRAZ İMAR ARTIRIMI VE ADA BİRLEŞTİRME SAYESİNDE MÜTAHİTLER BULUNUR.YOKSA İNSANLARA EVLERİNDEN ÇIKIN DEMEK İŞİN KOLAYI.İYİ ÇALIŞMALAR.