Skechers Müşteri Hizmetleri

Skechers Müşteri Hizmetleri
Skechers Müşteri Hizmetleri

Skechers iletişim telefon numarasını ayrıca şikayetlerinizi bildirmek için mail adresini de ekledik. Skechers müşteri hizmetleri numarası:

0850 488 02 00

[email protected]

Müşteri kitlesi yüksek olan birçok ayakkabı firması bulunur. Bu firmalardan birisi de Skechers’dır. Ürettiği rahat ve spor ayakkabı türleriyle öne çıkan firma, kadınlar tarafından da fazlasıyla tercih edilir.

Skechers Hakkında

Skechers ürünlerine online web sitesi üzerinden ulaşmanız mümkündür. Güvenli ve kolay alışveriş seçenekleriyle sizlere keyifli bir alışveriş deneyimi sunar. Skechers siparişlerinizde sorun yaşadığınız takdirde, Skechers müşteri hizmetleri üzerinden bilgi almanız ya da şikayet kaydı oluşturmanız mümkündür.

Skechers müşterileri, satın aldıkları ayakkabıların her türlü iade ve değişim şartlarını, siparişleri esnasında öğrenir ve istedikleri takdirde iade işlemini gerçekleştirebilirler.  Talep, şikayet ve önerileri de, aynı şekilde müşteri hizmetleri hattı üzerinden iletmek mümkündür.

Skechers Canlı Destek

Yaz ve kış ayakkabı türleriyle geniş bir hizmet alanı bulunan firma, müşterilerin ilgi ve beğenilerini oldukça önemser. Ayakkabı türleri, kendi içlerinde de birtakım kategorilere ayrılır. Zamanla tekstil ve çocuk kategorilerinde de hizmet vermeye başlamıştır.

Her yıl yaz ve kış kategorileri için sektöre farklı ayakkabı seçenekleri sunan Skechers, farklı tasarımlarıyla her sezonda ilgileri üzerinde toplamaktadır.  Rahat, fonksiyonel ve renkli tasarımları her yaştan insanın ilgisini çekmektedir.

İlk üretimine 1992’de Amerika’da başlayan firma, zamanla satış ağını genişletmiştir. Ülkemizde, 2011 yılında hizmet vermeye başlamıştır.

Skechers web sitesi üzerinden verdiğiniz siparişlerde, teslimata kadar olan süreçte Skechers canlı destek üzerinden yardım almanız mümkündür. Canlı destek üzerinden alacağınız hizmette, her türlü sorununuza çözüm bulmanız mümkündür.

Skechers Çağrı Merkezi İletişim

Ülkemizin birçok yerinde mağazası bulunan Skechers, aynı zamanda e-ticaret siteleri ve kendi web sitesi üzerinden de hizmet vermeye devam eder. Günlük yürüyüş ayakkabılarından, terlik ve botlara kadar geniş alandaki çeşitliliğiyle oldukça sık kullanılır. Aksesuar alanında ise çorap, çanta ve ayakkabı bakım ürünleri bulunur.

Skechers müşterileri, web sitesi üzerinden yapacakları alışverişlerde, 100 TL üzeri ücretsiz kargo hizmetinden faydalanabilir.  Aynı zamanda %100 iade garantisi sunmasıyla da müşteri memnuniyetini önde tutar.

Mesai saatleri hariç olmak üzere, haftanın her günü ulaşılabilen Skechers müşteri hizmetleri, 08.00 – 20.00 saatleri arasında hizmet verir.

Skechers Çağrı Merkezi İletişim Numarası: 0850 488 02 00

Skechers Şikayet Hattı

Uygulama içerisinde karşılaştığınız her sorunda, bunu uygun kanallar aracığıyla Skechers müşteri servisine bildirebilirsiniz. Siparişler konusunda aklınıza takılan her soru Skechers destek ekibi tarafından anında cevaplanır.

Skechers şikayet hattı iletişim kanalları şu şekilde sıralanabilir:

  • Skechers çağrı merkezi üzerinden mesai saatleri içinde destek almanız mümkündür.
  • Skechers mail adresi üzerinden, şikayet bildirimi yapabilirsiniz. Skechers mail adresi, [email protected]
  • Skechers mağazaları üzerinden şikayet bildirimi yapabilirsiniz.

Skechers İade

Skechers online web mağazası üzerinden aldığınız tüm ürünleri iade hakkınız bulunur. Bunun için, ürününüzle birlikte gelen faturayı da ürününüzle birlikte göndermeniz gerekir. Siparişiniz size ulaştığı günden itibaren, 30 gün süre içerisinde, MNG kargo ile Skechers iade işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

 

1 Stars2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...
Skechers Müşteri Müşteri hizmetleri & Skechers Müşteri Çağrı merkezi numaraları
Aklınıza takılan tüm sorulara ceva alabilmek ve şikayetlerinizi gidermek için Skechers Müşteri üzerinden bilgi alabilirsiniz. Ayrıca Skechers Müşteri hakkında Sıkça Sorulan Sorular sayfanın altındadır.

] }
Yorum Gönder

Görüş, öneri, istek ve şikayetlerinizi paylaşabilirsiniz. *