Mango Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası

Mango çağrı merkezi Müşteri hizmetleri bilgileri nelerdir? Mango, ürünlerini hem mağazada hem de çevrimiçi olarak müşterilerine satmaktadır. Mango, birlikte hareket etmenin en etkili faktör olduğunu varsayarak, Covid19 kapsamında daha iyi hizmet verebilmek için çeşitli önlemler aldı. Bu önlemler arasında mağaza iadeleri, çevrimiçi iadeler, toplama ve güvenli teslimat yer alır.

Mango

Mango’dan kendi sitesinde, uygulamasında ve mağazalarda ürün satın alabilirsiniz. Taksit seçeneği ile Garanti, Yapı Kredi, Akbank, Finansbank, İş Bankası ve HSBC’ye ait kredi kartları ile alışveriş yapabilirsiniz. VISA ve MasterCard ile anında ödeme yapmak da mümkündür. Güvenli alışverişi ilke edinen Mango, tüm işlemlerini güvenli ödeme sistemleri üzerinden gerçekleştirmektedir. Güvenlik nedeniyle 3.500 TL ve 40 adet Daha fazla ürün almanıza izin vermez. Ayrıca Mango, size bir promosyon kodu kullanma fırsatı sunar. Promosyon kodu kullanmak için sipariş ekranında bulunan promosyon kodu butonuna tıklayarak ve kullanmak istediğiniz promosyon kodunu yazarak indirimlerden yararlanabilirsiniz. Promosyon kodunu kullanırken, siparişinizde yalnızca bir promosyon kullanabileceğinizi unutmayın.

Mango Ürün İadesi

Mango, kullanıcılarının değiş tokuş yapmasına ve iade etmesine izin verir. Covid19 kapsamında iade süresini 30 günden 60 güne çıkaran Mango, Yurtiçi Kargo ile mağazaya ücretsiz iade, eve ücretsiz iade, ücretsiz iade ve değişim sağlıyor. Siparişinizden sonra ürünü beğenmediniz. 60 gün İsterseniz başka bir bedenle değiştirebilir veya para iadesi talep edebilirsiniz. Mağazadan değiştirmek veya iade etmek için en yakın Mango mağazasına gidip kasada faturanız ile talebinizi bildirebilirsiniz. Ücretsiz ev satın alma hakkınızdan yararlanmak istiyorsanız, Yurtiçi Kargo’yu arayarak, sipariş numaranızı vererek ücretsiz ev satın alma talebinde bulunabilirsiniz. Ayrıca Yurtiçi Kargo şubesine gidip paketinizi teslim edebilirsiniz. Mango, hijyen nedenleriyle maske, hidroalkolik jel ve küpelerin iadesini kabul etmemektedir. İç giyim iadesinde etiket ve güvenlik bandı çıkarılmamalıdır.

Mango Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası

Mango’nun sevdiklerinize hediye almasını tercih ediyor ancak ne alacağınızdan emin değilseniz, Mango hediye kartlarını kullanmak tam size göre. Hediye kartları Mango mağazalarında kullanılabilir ve belirli miktarlarda olabilir. Mango, müşterileriyle olan ilişkilerini artırmak için e-posta kanallarını ve telefon numaralarını kullanır. Herhangi bir sorunuz varsa Mango web sitesine gidebilir ve iletişim bölümünden e-posta gönderebilirsiniz. Ayrıca Pazartesi-Cuma 08:00 – 18:00 0850 211 64 70 Mango müşteri hizmetlerine telefonla ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda Mango, Mango Tr Tekstil Tic. Lti.Şti. Katip Çelebi Mah. Hasnun Galip Sokak No: 12 Kat: 6 Beyoğlu-İstanbul adresini kullanabilirsiniz.

Mango Şikayeti

Mango müşteri şikayetlerine son derece önem vermektedir. Bu nedenle herhangi bir sorununuz veya şikayetiniz varsa aşağıdaki numarayı arayarak şikayeti yetkili kişilere iletebilir ve durumu belirterek kesin destek alabilirsiniz.

Mango Şikayet Telefon Numarası – 0850211 64 70

Mango Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası ilk olarak Çağrı Merkezinde yayınlandı.

1 Stars2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...
Mango Müşteri Müşteri hizmetleri & Mango Müşteri Çağrı merkezi numaraları
Aklınıza takılan tüm sorulara ceva alabilmek ve şikayetlerinizi gidermek için Mango Müşteri üzerinden bilgi alabilirsiniz. Ayrıca Mango Müşteri hakkında Sıkça Sorulan Sorular sayfanın altındadır.

] }
Yorum Gönder

Görüş, öneri, istek ve şikayetlerinizi paylaşabilirsiniz. *