Dominos Müşteri Hizmetleri Çağrı Merkezi Numarası

Domino’s çağrı merkezine nasıl ulaşılır? 1960 yılında Thomas Monaghan Şirketin kurduğu Domino’s Pizza’nın 2014 verilerine göre 60’tan fazla ülkede 10.000’den fazla şubesi bulunuyor. 2004 yılında 4,6 milyar dolar kar eden pizza şirketi, Amerika’nın en büyük ikinci zincir şirketidir. Ayrıca dünyanın en büyük ev siparişi pizza şirketidir.

Dominos

Domino’s Pizza Türkiye’deki ilk şubesi 1996 yılında Aslan Saranga İstanbul öncülüğünde yurt içinde açıldı. Türkiye’de 24 yıldır faaliyetlerine devam eden pizza zinciri şirketi, İstanbul, Ankara ve diğer büyük şehirler başta olmak üzere toplam 69 538 şubesi ile lider konuma ulaştı. Kısa sürede iyi bir ivme kazanan firma 2013 yılında 370 şube olan 2019 yılında 538 olan şube numara. Domino’s müşterilerine hem web sitesinde hem de mobil uygulamasında ve Glovo gibi platformlarda hizmet veriyor. Domino’s Pizza’yı rakiplerinden ayıran bir diğer özellik ise bir sadakat programı olan “Ye-Win” kampanyası. Bu kampanya sayesinde verdiğiniz her sipariş için puan kazanabilir ve siparişleriniz sırasında kullanabilirsiniz. Müşterilerinin online ödeme yapmasına imkan tanıyan Domino’s Pizza, sipariş iptalleri için müşteri hizmetlerini arayarak 1 iş günü içerisinde paranızı iade etmenize olanak sağlıyor. Tüm bunların yanı sıra siparişlerinizde hediye dilimleri kazanabilir, bunları toplayabilir ve toplu olarak satın alabilir, dilerseniz pizzanıza ekletebilirsiniz.

Dominos Güvenli, Sağlıklı, Yemekli

Domino’s Pizza, hijyene verdiği önemi göstermek amacıyla 12: 00-19: 00 saatleri arasında “şeffaf mutfak” adı altında siz kıymetlimüşterilerine mutfağını canlı olarak web sitesinde izleme imkanı sunmaktadır. branşında çalışan ekip arkadaşları için temizlik ve hijyen kitleri en az 15 dakikada bir ellerini yıkar. Aynı zamanda tüm şubeler DPI sertifikalı uzman denetçiler tarafından denetlenmektedir. ISO22000 gıda güvenliği belgesine sahip olan Domino’s Pizza ürünlerini kendi laboratuvarlarında denetlemekte ve 20 farklı testten geçmektedir. Ürünlerde kullanılan tüm malzemeler dezenfekte edilerek sağlıklı yöntemlerle şubelere teslim edilmektedir. Tüm siparişleriniz 245 derece sıcaklıktaki özel fırınlarda el değmeden paketlenir ve etiketlenir. Korona sayesinde müşterilerine temassız teslimat da sağlayan Domino’s Pizza, siparişinizle iletişime geçmeden dilediğiniz adrese, istediğiniz yere teslim ediyor ve online ödeme yaparak tüm süreci temassız yapmanızı sağlıyor.

Dominos Müşteri Hizmetleri Çağrı Merkezi Numarası

Domino’s Pizza müşterilerini önemsiyor ve onlara yardım etmeye çalışıyor. Alerjen listesini web sayfasında sizler için bile yayınlayan Domino’s Pizza ile iletişime geçmek için siz kıymetlimüşterilerimiz; müşteri hizmetleri numarası, şikayet-öneri numarası, faks, e-posta ve sipariş hattı üzerinden iletişime geçebilirsiniz. Domino’s Pizza müşteri hizmetleri numarası 444 33 22, şikayet-öneri numarası 0850755 33 22, e-posta adresi [email protected], sipariş satırı 444 33 20 şeklinde.

Dominos Şikayeti

Domino’s müşterilerine hizmet vermek ve sorunlarını dinlemek için gelişmiş hizmet sunar. Bu nedenle herhangi bir sorununuz ya da şikayetiniz varsa aşağıdaki numarayı arayarak şikayeti yetkili kişilere iletebilir ve durumu belirterek kesin destek alabilirsiniz.

Dominos Şikayet ve Öneri Telefon Numarası – 0850755 33 22

Dominos Müşteri Hizmetleri Çağrı Merkezi Numarası yazısı ilk olarak Çağrı Merkezinde göründü.

1 Stars2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...
Dominos Müşteri Müşteri hizmetleri & Dominos Müşteri Çağrı merkezi numaraları
Aklınıza takılan tüm sorulara ceva alabilmek ve şikayetlerinizi gidermek için Dominos Müşteri üzerinden bilgi alabilirsiniz. Ayrıca Dominos Müşteri hakkında Sıkça Sorulan Sorular sayfanın altındadır.

] }
Yorum Gönder

Görüş, öneri, istek ve şikayetlerinizi paylaşabilirsiniz. *