Bim Müşteri Hizmetleri

Bim müşteri hizmetleri çağrı merkezi bilgileri nelerdir? Bim 1995 yılında 21 mağaza ile sektöre giriş yaptı. Türkiye organize perakende sektörü en yüksek pazar payına sahip şirkettir. Temel gıda ve tüketim mallarını tüketicilere en kaliteli ve en uygun fiyatla ulaştırma politikasını benimsemiştir. Hard indirim modeli, Bimini’nin Türkiye’deki ilk temsilcisi olup, ürün portföyündeki yaklaşık 750 adede yakın ürünü bulundurmaktadır. Ayrıca Bimcell ile operatör hizmeti vermektedir.

Bim

Türkiye’de hizmet vermesinin yanı sıra BIM, Fas ve Mısır gibi ülkelerde yurt dışında hizmet vermektedir. 2019 yılında Fas’ta 55 yeni mağaza açarak 497 mağazaya ulaşan Bim, 2019 sonunda Mısır’da 320 mağazaya ulaştı. 2019 yılı itibariyle Türkiye ve diğer ülkelerde toplam 8348 mağaza bulunuyor. 2019 yılı itibari ile toplam 3.611 ofis, depo ve 43.317 adet mağazada çalışmak üzere 4837’de 51.765 kişiye iş imkanı sunan Capital500 araştırması Türkiye’de en fazla istihdam imkanı veren şirket unvanına sahiptir. Başarı hedefi olan ve kariyer peşinde koşan gençlere iş imkânı sunan Bim, erkek adaylar için askerliğini tamamlamış kişileri tercih ediyor.

Bim, müşterilerine en iyi hizmeti verebilmek için sadece kendi firması için üretim yapan özel markalarla çalışmaktadır. Bu markalardan birkaçını anlatacak olursak; Aknaz, Dost, Bili Bili, Abdullah Efendi, Le’Cola, Jucky, Bruno, AKS, Gof Gof, Krınkıl gibi markaları sıralayabiliriz.

Tüm bunların yanı sıra mağazalarını açmaya devam eden Bim, tüm mağazalarını kendi imkanlarıyla açıyor ve franchising gibi hizmetleri içermiyor. Kiralık yeriniz varsa Bim kiralamanıza izin verir ve BURADAN Forma Ulaşabilirsiniz. Ayrıca Bim’de kariyer yapmak BURADAN Forma Ulaşabilirsiniz.

Bim, müşterileri için hediye kartları sunuyor. Bu kartlara tüm mağazalardan ulaşabilir ve tüm mağazalarda kullanabilirsiniz. Bu kartlar minimum 100 TL, maksimum 500 TL olarak ayarlanmıştır. Bakiyeniz tükenene kadar hediye kartlarınızı bir veya daha fazla kullanmanız mümkündür. Bu kartlar sadece alışveriş içindir ve nakite çevrilemez. Hediye kartlarınız teslim edildikten sonra 1 yıl boyunca geçerlidir ve onlarla yaptığınız alışverişler norm kırmızışekilde fatura edilir. Bim aynı zamanda sizin talepleriniz doğrultusunda Ramazan paketleri hazırlamaktadır.

Bim Müşteri Hizmetleri Çağrı Merkezi Numarası

Müşterileri ile ilişkilerini önemseyen Bim, kıymetlimüşterileri için iletişim ve geri bildirim fırsatları sunmaktadır. Her türlü soruna iletişim kanallarından ulaşabilir ve bildirebilirsiniz. Bim müşteri hizmetleri için BURAYA TIKLA taşıyabilirsiniz. Ve ayrıca 0850 254 44 44 Numara ile ulaşmak mümkündür. Posta ile bildirim sağlamak için [email protected] Adresinden bildirim sağlayabilirsiniz.

Bim Şikayeti

Bim hakkında bilgi almak, mağazalar ve firma ile ilgili her türlü sorunu iletişim kanallarından iletebilir ve raporlayabilirsiniz. Ayrıca şikayet ve sorunlarınızı yorumlarda belirtebilirsiniz. Bim siz kıymetlimüşterilerimize en kısa sürede dönüş yapmak için çabalar ve müşterileri ile ilişkilerine önem verir.

Bim Şikayet ve Öneri Telefon Numarası – 0850254 44 44

Bim Müşteri Hizmetleri yazısı ilk olarak Çağrı Merkezi’nde yayınlandı.

Yorum Gönder

Görüş, öneri, istek ve şikayetlerinizi paylaşabilirsiniz. *

ucuz sohbet hattı canlı sohbet hattı sohbet hattı '; } ?>