Ticaret ve Gümrük Bakanlığı Çağrı Merkezi İletişim Telefonu

Ülkemizdeki ticareti kontrol eden ve ticaret kurallarının belirlenmesini sağlayan Ticaret ve Gümrük Bakanlığı tarafından sunulan hizmetler hakkında detaylı bilgiye ulaşmak isterseniz veya herhangi bir sorun veya şikayeti yetkili kişilere iletmek isterseniz, Ticaret ve Gümrük Bakanlığına iletişim kanallarından ulaşmak.

Ticaret ve Gümrük Bakanlığı

Ticaret ve Gümrük Bakanlığı, ülkemizde gerçekleşecek ticarette uygulanacak kuralları belirler ve gerçekleşecek ticaret faaliyetlerinin denetimini gerçekleştirir. Ticaret ve Gümrük Bakanlığı vatandaşlara en iyi hizmeti verebilmek ve işlerini güvenilir bir şekilde yerine getirebilmek için çalışmalarını sürdürüyor. Bakanlık, vatandaşların gelebilecek soruları cevaplamak veya şikayet, sorun gibi durumlarda kurums kırmızıdestek sağlamak amacıyla iletişim kanalları üzerinden müşteri hizmetleri sunmaktadır. Ticaret ve Gümrük Bakanlığı iletişim numaralarına resmi web sitesi www.ticaret.gov.tr’den ulaşabilirsiniz.

Ticaret ve Gümrük Bakanlığı tarafından sağlanan müşteri hizmetlerine 444 8 482 ve 444 0 425 numaralı telefonlardan ulaşabilirsiniz. ALO 136 Kaçakçılık Uyarısı ve ALO 175 Tüketici Bilgilendirme hatlarını da arayabilirsiniz. Ayrıca Cimer üzerinden Bakanlığa destek talebinde bulunabilirsiniz.

Ticaret ve Gümrük Bakanlığı Çağrı Merkezi

Ticaret ve Gümrük Bakanlığı, vatandaşların herhangi bir şikayet yaşamamasını sağlamak ve her konuda onları desteklemek için en iyi müşteri hizmetleri desteğini sağlar. Bakanlık tarafından sağlanan müşteri hizmetleri ile iletişime geçebilir ve her konuda destek alabilirsiniz.

Ticaret ve Gümrük Bakanlığı, ticaretin gerçekleştirilmesi ve vatandaşların mağduriyet yaşamaması için güvenilir bir ortamda hizmet vermektedir. Bakanlık tarafından verilen hizmetlerde karşılaşabileceğiniz bir sorun veya şikayet olduğunda 444 8 482 veya 444 0 425 numaralı telefonu arayarak yetkili kişilerle iletişime geçebilir ve durumu bildirerek destek talep edebilirsiniz. Servis kesin çözüm ile sağlanır.

Vatandaşı korumak ve ticareti güvenilir bir şekilde yürütmek için çalışan Ticaret ve Gümrük Bakanlığı, şikâyet hattı üzerinden vatandaşlara da hizmet vermektedir. Şikayet hattını arayarak, sorun ve şikayetlerinizi çözmek için doğrudan bildirim bırakabilir ve hızlı geri bildirim ile kesin çözüm bulabilirsiniz. Şikayet hattına ulaşmak için aşağıdaki numarayı aramanız gerekmektedir.

0312204 75 00

Bu gönderiye oy verin

Ticaret ve Gümrük Bakanlığı Çağrı Merkezi İletişim Telefon postası ilk olarak Çağrı Merkezi’nde çıktı.

1 Stars2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...
Ticaret ve Müşteri hizmetleri & Ticaret ve Çağrı merkezi numaraları
Aklınıza takılan tüm sorulara ceva alabilmek ve şikayetlerinizi gidermek için Ticaret ve üzerinden bilgi alabilirsiniz. Ayrıca Ticaret ve hakkında Sıkça Sorulan Sorular sayfanın altındadır.

] }
Yorum Gönder

Görüş, öneri, istek ve şikayetlerinizi paylaşabilirsiniz. *