Windows 10 Güncellemesi Nasıl Kapatılır?

Bilgisayarların sağlıklı çalışabilmesi ve performanslarının artırılabilmesi için zaman zaman güncelleştirmelere ihtiyaç duyulur. Microsoft şirketi de bu nedenle ara ara Windows 10 için güncelleştirmeler yayınlıyor. Ancak bu güncelleştirmeler bazen bilgisayarlarda sorunlara yol açabiliyor.
Örneğin son yayınlanan güncellemede kullanıcılar masa üstünde yer alan tüm dosyalarının silindiğini söylediler. Firmanın da kabul ettiği bu olumsuzluklardan korunmanın tek yoluysa bilgisayarınızın otomatik güncelleştirilmesini kapatmak. Bu kapatma sayesinde güncelleştirme yayınlandıktan sonra yorumlara bakarak bilgisayarınızı yorumlara göre kendiniz güncelleyebilirsiniz. Peki, Windows 10 güncellemesi nasıl kapatılır? Bunun birçok yolu bulunuyor.

Hizmetleri Kullanarak Kapatma
Windows 10 güncelleştirmenizi kapatmak için deneyebileceğiniz ilk yol hizmetler yolu olacaktır. Bu aşamada hizmetler uygulamasına başvurmanız gerekiyor. Önce bilgisayarınızın arama butonuna hizmetler yazın ve uygulama çıktığında tıklayarak hizmetleri açın. Şimdi karşınızda küçük bir pencere açılacak. Bu pencereden sırasıyla:

  • Windows Update yazısını bulun,
  • Windows Update’i bulduğunuzda çift tıklayarak açın,
  • Genel kısmına gelin,
  • Genel kısmında başlangıç türüne tıklayın ve devre dışı yazısını seçili hale getirin.

Bu adımları uyguladığınızda bilgisayarınız bir dahaki başlangıcından itibaren otomatik güncelleştirmeleri kontrol etmeyecektir. Eğer hemen uygulansın istiyorsanız aynı penceredeki durdur butonu aracılığıyla bunu gerçekleştirebilirsiniz.

Tarifeli Bağlantıdan Kapatma
Eğer bilgisayarınızda hala kotalı internet kullanmaktaysanız Windows güncelleştirmeleri canınızı sıkabilir. Bu nedenle otomatik güncelleştirmeleri kapatıp Wifi olan mekanlarda güncelleştirmelerinizi yapmayı tercih edebilirsiniz. Bu nedenle kapatma yapacağınız diğer yol tarifeli bağlantıdır.
Tarifeli bağlantıya bilgisayarınızın arama bölümüne tarifeli bağlantı yazarak ulaşabilirsiniz. Burada tarifeli bağlantıyı aktif hale getirirseniz Windows sadece çok önemli güncelleştirmeleri indirecektir. Tarifeli bağlantı ayarlarına ağ ve internet ayarlarına gidip önce wifi yazan yere sonra da gelişmiş ayarlara tıklayarak da ulaşabilirsiniz.

Yapılandırma Ayarlarını Kullanarak Kapatma
Bu yolla kapatmayı gerçekleştirmek için önce arama bölümüne regedit yazın. Açılan pencereye gpedit.msc yazısını yazın ve ardından tamam seçeneğine tıklayın. Açılan yeni pencerede bilgisayar yapılandırmasına, yönetim şablonlarına, Windows bileşenlerine ve oradan da Windows Update’e giriş yapın. Burada otomatik güncelleştirmelerin yapılandırılmasına tıklamanızın ardından gelen seçeneği etkin hale getirin. Sonra seçeneklere girin ve güncelleştirmeler için uyarılmayı aktif hale getirip onaylayın. Bundan sonra tüm güncelleştirmeler indirilmeden önce size sorulacaktır.

1 Stars2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...
Windows 10 Müşteri hizmetleri & Windows 10 Çağrı merkezi numaraları
Aklınıza takılan tüm sorulara ceva alabilmek ve şikayetlerinizi gidermek için Windows 10 üzerinden bilgi alabilirsiniz. Ayrıca Windows 10 hakkında Sıkça Sorulan Sorular sayfanın altındadır.

] }
Yorum Gönder

Görüş, öneri, istek ve şikayetlerinizi paylaşabilirsiniz. *