NTUSER.dat Nedir? Ne İş Yarar?

Genel olarak karşılaştığımız bilgisayar dosyaları ile ilgili ntuser.dat nedir? ne iş yarar? gibi bir konu ile karşı karşıya gelmekteyiz. Bu dosya içeriğinin bir virüs mü yoksa işe yarar bir şey mi olduğu konusunda birçok soru söz konusu olmaktadır. Bu makale içerisinde de sizlere bu dosyanın ne olduğu ve ne işe yaradığı ile ilgili bilgi vereceğiz.

NTUSER.dat Dosyası Nedir?
Genellikle bu soya karşımıza gizli yaptığımız bir dosyayı görünür hale getirdiğimiz zaman çıkmaktadır. Bu dosya ne kadar zararlı içerikli bir dosya gibi görünse de çok önemli olarak karşımıza çıkan bir sistem dosyasıdır. Bu dosya bir amaca hizmet etmektedir. Bu ve benzeri dosyalar ise ayrı olarak bir kullanıcı profili ortaya koyduğunuzda otomatik olarak bireysel dizininizde oluşturulmaktadır.

Bir kişi işletim sistemi içerisinde yeni kullanıcı profili oluşturduğu zaman tercih ve ayarlarını ayrı bir şekilde tutmaktadır. Bunun sonucunda ise NTUSER.dat adlı dosya ortaya çıkmaktadır. bu dosya ise sistem içinde önemli bir yere sahiptir. Bu dosyayı insanların bir yerde kullanma zorunluluğu yoktur. Bu dosya otomatik olarak ortaya çıkar ve yüklenmektedir.
NTUSER.dat Dosyası Ne İşe Yarar?
Sahip olduğumuz sistemin varsayılan ayarlarını değiştirdiğimizde bu sistemin saatten duvar kağıdına kadar birçok yapılandırmayı hatırlaması gerekmektedir. Bu durumda bir sonraki oturum açtığımız zaman tercihlerimizde bununla birlikte yüklenmektedir. Bu durum ise NTUSER.dat dosyasında depolanarak gerçekleşmektedir. Dosya boyutu ise kullanıcıya göre değişmektedir.
NTUSER.dat Dosyasına Ulaşım Nasıl Olur?
Bu adımlar izlenebilir;
Bilgisayarda dosya gezginini açınız ve C: sürücüsüne giriniz.
C: sürücüsünde yer alan Kullanıcılar yerine giriş yapınız.
Kendi kullanıcı adınıza giriniz.
Burada NTUSER.dat dosyayı yer almaktadır.
Bu adımlarla dosyaya ulaşım sağlanır. Ama eğer burada dosya yoksa gizli dosyaları göster seçeneğini aktif hale getirmeniz gerekmektedir.
NTUSER.dat Dosyası Silinirse Ne Olur?
Bu dosya silinirse kullanıcı profili konusunda bozulmalar söz konusu olabilmektedir. Bu yüzden silmek sağlıklı bir eylem olmayacaktır. Bu dosya silinip bir sonraki giriş yapma durumunuzda hesaba giriş yapılamamaktadır konulu bir mesaj ile karşılaşabilirsiniz.

1 Stars2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...
NTUSER.dat Nedir? Müşteri hizmetleri & NTUSER.dat Nedir? Çağrı merkezi numaraları
Aklınıza takılan tüm sorulara ceva alabilmek ve şikayetlerinizi gidermek için NTUSER.dat Nedir? üzerinden bilgi alabilirsiniz. Ayrıca NTUSER.dat Nedir? hakkında Sıkça Sorulan Sorular sayfanın altındadır.

] }
Yorum Gönder

Görüş, öneri, istek ve şikayetlerinizi paylaşabilirsiniz. *