Bilgisayarın Hangi Model Anakartını Kullandığını Nasıl Öğrenebilirsiniz?

Bilgisayarlarda arıza meydana geldiğinde ve parça değişimi gerektiğinde bilgisayarınıza uyumlu parçalar alabilmeniz için ana kart modelini bilmeniz gerekiyor. Aksi takdirde rastgele bir parça aldığınızda ana karta uyumluluk sorunu yaşayabilir ve daha büyük sorunlara yol açabilirsiniz. Peki, bilgisayarın hangi model anakartını kullandığını nasıl öğrenebilirsiniz? Bunu anlamanızın birkaç farklı yolu bulunuyor. Ekran kartınızı değiştirirken ya da diğer donanımları değiştirirken bu bilgilere kesinlikle ihtiyacınız olacak.

Sistem Üzerinden Bilgi Alma
Ana kartınız hakkında model bilgisi almak için başvuracağınız ilk yöntem sistem üzerinden bilgi edinmedir.

Bunun için:
Bilgisayarda arama butonuna basın çalıştır yazın,
Açılan pencereye msinfo32.exe yasını yazın ve tamam deyin,
Bu yöntemin ardından açılacak olan sayfa işinize yarayacaktır. Bu sayfada ana kartınızın modelini ve ihtiyacınız olan tüm bilgileri görebilirsiniz.

Tanılamayla Öğrenme
Bu yöntemde Windows ve R tuşlarına aynı anda basın. Ya da yine arama butonuna çalıştır veyahut çalıştır yazın. Açılan mini pencerede dxdiag yazarak tamam deyin. Onaylamanızın ardından açılacak olan pencerede bilgisayarınıza ait olan bütün bilgileri görebilirsiniz.
Bilgisayar ismi, işletim sisteminin ne olduğu, ana kartın markası – modeli, Ram bilgisi, diskin doluluk oranı gibi bütün bilgiler bu ekranda bulunmaktadır. Bu pencereden ekran kartı ile ilgili bilgileri de görebilirsiniz. Buradan alacağınız ana kart bilgisi sayesinde internette arama yaparak ihtiyacınız olan ana kart modelini bulabilirsiniz.

Komut Yazarak Öğrenme
Ana kart modelinizi öğrenmenin bir diğer yolu da komutlardır. Arama bölümüne çalıştır yazıp tamama tıklayın. Çıkan pencereye cmd yazıp tamam deyin. Karşınıza şimdi tamamen siyah bir ekran gelecektir. Bu ekrana internetten ana kart model kodu aratarak bulacağınız kodu yazarak da ana karta ait bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu bilgiler sayesinde alışverişinizi yapabilirsiniz.

Son Yöntem
Ana kart model bilgisi için uygulayabileceğiniz son yöntem içinse arama yerine çalıştır yazıp tamama basın. Çıkan pencereye regedit yazıp tamam deyin. Açılan pencerede sırasıyla Hkey_local_machine – hardware – description – system – bios sekmelerine tıkladığınızda ana kartla ilgili istediğiniz model bilgileri karşınıza çıkacaktır.

1 Stars2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...
Bilgisayarın Hangi Müşteri hizmetleri & Bilgisayarın Hangi Çağrı merkezi numaraları
Aklınıza takılan tüm sorulara ceva alabilmek ve şikayetlerinizi gidermek için Bilgisayarın Hangi üzerinden bilgi alabilirsiniz. Ayrıca Bilgisayarın Hangi hakkında Sıkça Sorulan Sorular sayfanın altındadır.

] }
Yorum Gönder

Görüş, öneri, istek ve şikayetlerinizi paylaşabilirsiniz. *