Telefonun Donanımsal Sorunları Nasıl Belirlenir?

Telefonunun donanımsal sorunları nasıl belirlenir? Konusunda ilk öğrenilecek bilgi bu sorunları tespit etmek için test yazılımının kullanıldığı bilgisidir. Fakat bunu sadece akıllı telefonlarda uygulayabilirsiniz.

Bu test yazılımları, donanımların ne durumda olduğunu anlamak için bütün sensörlerin durumunu inceler. Bu yüzden de yeni bir telefon satın alırken donanımsal sorunlar bu programlar aracılığıyla test edilmelidir. Ayrıca bu programlar aracılığıyla cihaz da oluşabilecek bir sorunu da bulabilme imkânına sahip olursunuz.

Akıllı Telefonların Sensörlerini ve Donanımını Kontrol Etme Metotları

Akıllı telefonlarda sensör ve donanımları kontrol etmek için kullanılan bazı yöntemler vardır. Bu yöntemlerden birkaçı telefonların içerisinde bulunan dâhili ayarlarla, bazıları da üçüncü taraf uygulamalar aracılığıyla uygulanıyor. Akıllı telefonlarda meydana gelen sorunları belirlemek amacıyla uygulanan yöntemler ise şunlardır:

Android Donanım Test Kodu Yöntemi

Bu yöntem ile cihazda yer alan bütün sensörleri ve donanımları test etmek mümkündür. Donanım kontrolü yapabilmek için bu yöntemi bütün Android cihazlarında deneyebilirsiniz. Yöntemi uygulayabilmek için izlenecek yollar ise şöyledir:

  • Öncelikle telefon uygulaması açılır.
  • Ardından *#0*# yazdıktan sonra test menüsü ekranı açılacaktır.Bu ekranda telefonda yer alan bütün donanımları kontrol etmek mümkündür. Sadece kontrolünü yapacağınız seçeneği tıklamanız yeterli olacaktır.

Bu adımları uygulayarak telefonun herhangi bir donanımsal sorunu hakkında bilgi alabilirsiniz.

Z – Device Test Yöntemi

Bu yöntemi uygulamak için şu adımlar izlenmelidir:

  • Öncelikle Play Store’a girilir.
  • Daha sonra Z-Device Test uygulaması cihaza yüklenir.
  • Ardından uygulama açılır.
  • Uygulama açıldıktan sonra ekrana özel simgeleri bulunan donanım ve sensörler gelecek.
  • Bu simgelerden yeşil onay işareti, cihazın donanıma ya da sensörü olduğunu, kırmızı çarpı işaret ise cihazın donanımı bulunmadığı anlamına gelir.

Bu simgelere tıklanıldığında, sensör ya da donanım hakkındaki bütün detayları ekrana gelecektir.

Phone Test Yöntemi

Bu yöntemi cihaza uygulamak için şu adımlar izlenmelidir:

  • Öncelikle Phone Test uygulaması cihaza indirilir.
  • Uygulama açıldıktan sonra ekrana üç seçenek gelecek. Burada ekrana gelen Single Test ile sadece bir donanımı ya da sensörü seçebilirken Full Test seçeneği ile tüm sensörleri kontrol edebilirsiniz.
1 Stars2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...
Telefonun Donanımsal Müşteri hizmetleri & Telefonun Donanımsal Çağrı merkezi numaraları
Aklınıza takılan tüm sorulara ceva alabilmek ve şikayetlerinizi gidermek için Telefonun Donanımsal üzerinden bilgi alabilirsiniz. Ayrıca Telefonun Donanımsal hakkında Sıkça Sorulan Sorular sayfanın altındadır.

] }
Yorum Gönder

Görüş, öneri, istek ve şikayetlerinizi paylaşabilirsiniz. *