DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir?

Dns nedir ve dns ayarları neden değiştirilir? Dns yani yabanı ismi ile Domain Name Server terimi bilgisayar adının IP adresi çözen ve host ismiyle haberleşmesini sağlayan sistemdir. Dns ayarlarını değiştirmek için birçok sebebiniz olabilir. En yaygın dns ayarları değiştirme nedenleri ise şunlardır:

  • Şifreli bir dns sistemi kullanmak
  • Web de yapmış olduğunuz gün boyu işlemleri kaydetmeyen bir dns sistemi kullanmak
  • Dns sisteminde bulunan engel ve sorunları aşmak
  • Dns sisteminizi daha hızlı hale getirmek

Dns ayarlarını değiştirmek için ne bilgisayarınızı çok kullanmanız gerekli ne de interneti bir profesyonel gibi kullanıyor olmanız. Herhangi bir sebeple dns ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Örneğin, engellenmiş olan sitelere girişi sağlamak için dns ayarlarını değiştirme işlemine başvurabilirsiniz. Kimi yasaklanmış sitelere girmek isteyebilirsiniz ve bunun için de dns ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Fakat dns ayarlarınızı değiştirdiğiniz zaman bilgisayarınız internet sitelerine karşı daha savunmasız hale gelebilir. Bu yüzden de engellenmiş olan bir sitenin engelini kaldırıp erişim sağladığınızda bilgisayarınızda koruma ve antivirüs programlarının olduğundan emin olun.

Dns Ayarları Değiştirme İşlemi Nasıl Gerçekleşir?

Öncelikle mevcut bulunan bilgilerinizi, dosyalarınızı ve ayarlarınızı bir yere kayıt edin ve internet bağlantınızla ilgili herhangi bir kopukluk ve sorun yaşamayacağınızdan emin olun. Şimdi dns ayarları nasıl değiştirilir sorusunun cevabına gelelim.

  1. Windows İçin Dns Ayarı Değişimi

Denetim masasını açın ağ durumu görüntüle kısmına gelin ve görüntüle simgesine tıklayın. Kullanmış olduğunuz internet bağlantınıza tıklayın. Karşınıza gelen sekme de özellikler butonuna basın. İnternet protokolü sürüm 4 (TCP/IPv4)’ ü seçin sonra özelliklere tıklayın. Kullanmak istediğiniz yeni dns adresini girin. Karşınıza açılan sekmeden çıkan dns seçeneklerinden herhangi birine tıklayın ve tamama basın.

  1. IOS Dns Ayarı Değişimi

Ayarlar bölümünden Wi-fi ayarlarına gelin. Bağlanmış olduğunuz ağın yanındaki ok simgesine tıklayın. Dns alanına tıklayın ve karşınıza gelen dns seçeneklerinden herhangi birini seçerek dns ayarlarınızı değiştirebilirsiniz.

  1. Androıd Dns Ayarı Değiştirme

Wi-fi listenizi açın. Bağlanmış olduğunuz internet bağlantısının üzerine gelerek uzunca basılı tutun. Gelişmiş ayarları göster menüsü karşınıza gelecektir. Buradan da IP ayarları bölümünden karşınıza gelmiş dns seçeneklerinden herhangi birini seçin.

1 Stars2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...
DNS Ayarları Müşteri hizmetleri & DNS Ayarları Çağrı merkezi numaraları
Aklınıza takılan tüm sorulara ceva alabilmek ve şikayetlerinizi gidermek için DNS Ayarları üzerinden bilgi alabilirsiniz. Ayrıca DNS Ayarları hakkında Sıkça Sorulan Sorular sayfanın altındadır.

] }
Yorum Gönder

Görüş, öneri, istek ve şikayetlerinizi paylaşabilirsiniz. *