Cep Telefonu Pili Nasıl Şoklanır?

Cep telefonu pili nasıl şoklanır? Sorusuna cevap ararken öncelikle cep telefonu pillerinin neden şoklanmaya ihtiyaç duyduğunu bilmemiz gerekir. Bunun nedeni pillerin zamanla kimyasal yaşlanmaya uğramasıdır. Bu yaşlanmayla beraber pilin ömrü azalır. Yanlış şarj da bu etkinin artmasına yol açar. Telefon ilk alındığında 2 gün şarj olabilirken, bir yıl sonunda bu süre 1 güne düşer. Bu da kimyasal yaşlanmaya dayalı bir olaydır. Bu gibi durumlarda da şoklama işlemi gerçekleşebilir. Şoklama işlemiyle beraber piller bir süre daha dayanıklılık gösterecektir.

Pil Şoklama İşlemi İçin Neler Gerekir?

Pil şoklama için kullanılan bazı özel cihazlar vardır. Bu cihazlara bataryanızı takıp cep telefonu pili şoklamak mümkündür. Ancak masrafsız bir şekilde de pil şoklaması yapılabilir. Bunun için gerekli malzemeler şunlardır:

  • 9 voltluk bir pil,
  • Elektrik kabloları,

Ve son olarak da bir elektrik bandı pil şoklama işlemi gerçekleştirmek için yeterlidir. Bu malzemeler dışında başka bir araç kullanmanıza gerek yoktur. Bu işlemi yapmak için bazı kullanıcılar kendi adaptörlerinden de yararlanabiliyorlar.

Cep Telefonu Pili Şoklama İşlemi

Cep telefonu pilinin şoklanması işleminde uygulanacak adımlar şunlardır:

  • İlk olarak pillerin üzerindeki + kutbu için bir kablo ve – kutbu için de bir başka kablo kullanımı yapılır ve bu kabloların ucu elektrik bandıyla sarılıp, pilin uçları ile bağlantı kurulur.
  • Daha sonra telefonun bataryası telefondan çıkarılır.
  • Bataryanın + ucuna ve – ucuna, pilden gelen kabloların bağlantıları gerçekleştirilip pozitif kutbu pozitif olan kısma, negatif kutbu ise negatif olan kısma bağlanır. Daha sonra da bağlantılar yardımıyla sağlamlaştırılır.
  • Batarya ısındığı zaman bağlantı koparılıp batarya tekrardan telefona takılır.
  • Telefonun şarj durumu düşük olduğunda batarya şarja takılıp doldurulur.
  • Tam dolumdan sonra pilde yaşanan problemler halledilmiş olur ve telefonun rahatlıkla kullanımı sağlanır.

Pil Şoklama İşlemi Tehlikeli midir?

Bu işlem aslında çok tehlikeli bir işlemdir. Pilleri düzelteyim derken tamamen bozulmasına yol açabilirsiniz. Hatta yalnızca pilin bozulması gibi bir sorun da yaşanmayabilir. Bunun yanında piller alev alabilir ya da patlama söz konusu olabilir. Bu sorunlarla karşılaşmamak için çok dikkatli olmanız gereklidir.

Cep Telefonu Müşteri hizmetleri & Cep Telefonu Çağrı merkezi numaraları
Aklınıza takılan tüm sorulara ceva alabilmek ve şikayetlerinizi gidermek için Cep Telefonu üzerinden bilgi alabilirsiniz. Ayrıca Cep Telefonu hakkında Sıkça Sorulan Sorular sayfanın altındadır.

] }
Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir