Soy Ağacı Öğrenme – Sorgulama İşlemi

Soy Ağacı Sorgulama

Soy Ağacı Nedir?

Soy Ağacı iki türlüdür. Birincisi alt soy ağacı ikincisiyse üst soy ağacıdır. Alt soy ağacınız çocuklarınız, torunlarınıza gibi kısıtlı bir  köke sahipken, üst soy ağacınız baba-anne gibi çekirdek aileden başlamak üzere büyükbabalarınızın dedelerine hatta daha ileriye atalarınıza kadar dallanıp budaklanmaktadır. Kısacası bilinen en eski atalarımızdan başlayarak günümüzde ki son nesle kadar hiyerarşik bir sıralamada soy kütüğünüz bir ağaç gövdesine benzetilerek dizilmesidir.

Soy Ağacı Öğrenme

Maalesef bir çok insan farklı hayat koşulları yüzünden çok fazla üst soy ağaçlarından haberdar değildir. Soy ağacı sorgulama işlemi şimdiye kadar oldukça zor ve resmiyet isteyen bir iş olması sebebiyle de bir çoğumuz bunu öğrenemiyordu. Artık e-devlet üzerinden soy ağacı sorgulama hizmeti devreye girmiş bulunmaktadır. İsteyen herkes e-devlet şifreni kullanarak üst ve alt soy ağaçlarını kolaylıkla sorgulayabilecek. Yalnız güvenlik nedeniyle e-devlet bu uygulamaya bazı kısıtlamalar getirmiştir. Örğneğin kardeş gibi birinci derece akrabalarınızın dahi soy ağacı bilgisine ulaşma izniniz bulunmamaktadır.

Soy Ağacı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Öncelikle belirtmemiz gerekir ki bu hizmete ulaşabilmeniz için e-devlet şifresine sahip olmanız gerekir. Eğer e-devlet şifreniz bulunmuyorsa bunu kolaylıkla size en yakın ptt birimlerinden tedarik edebilirsiniz. Ardından TC kimlik numaranız ve şifrenizle aşağıda size sunmuş olduğumuz bağlantıya tıklayarak giriş yapmanıza takiben e-devlet üzerinden soy ağacınızı öğreneceksiniz.

Ekleme: Yeni yapılan güncellemeyle beraber, yoğunluğu azaltmak adına soy bilgileri gecikmeli olarak yansımaktadır. Sorgulamayı gerçekleştirdikten sonra, işleminiz gerçekleştiğinde sisteme kayıtlı telefon veya e-posta adresinize bildirim gönderilmektedir.

HEMEN SOY AĞACINIZI SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İşlem gerçekleşirken bir süre beklemeniz gerekebilir. Bir çok kişi soy ağacını merak etiğinden dolayı e-devlet sistemine aşırı yüklenme olabilmektedir.

Soyağacı sorgulama bekleme ekranı

Bu hizmetin eklenmesiyle beraber e-Devlet kapısı üzerinde oldukça bir yoğunluk meydana geldi buna takiben devlet siteyi güncelleme kararı alarak yeni arayüz ve alt yapı çalışmasını hayata geçirdi.

Artık e-Devlete giriş yaptığınızda sizi bir arama ekranı karşılıyor. Tek yapmanız gereken almak istediğiniz hizmeti bu arama kutusuna yazmak. Örneğin” Soy Bilgisi Sorgulama” yazdığınızda sistem size bununla alakalı hizmetleri alt alta sıralayacaktır.

 

Sos Ağacı Arama

Bir çoğumuzun merak etiği soy ağacımızla ilgili e-Devletin sunmuş olduğu bu hizmet hakkında düşüncelerinizi bizimle yorum olarak paylaşabilirsiniz.

1 Stars2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...
Soy Ağacı Müşteri hizmetleri & Soy Ağacı Çağrı merkezi numaraları
Aklınıza takılan tüm sorulara ceva alabilmek ve şikayetlerinizi gidermek için Soy Ağacı üzerinden bilgi alabilirsiniz. Ayrıca Soy Ağacı hakkında Sıkça Sorulan Sorular sayfanın altındadır.

] }
Yorum Gönder

Görüş, öneri, istek ve şikayetlerinizi paylaşabilirsiniz. *

Yorumlar

  1. cengiz

    Faydalı bir paylaşım olmuş teşekkürler.