Aliexpress Dispute Açmak & Geri Ödeme Almak

müşteri hizmetleri rehberleri
Aliexpress DİSPUTE Hakkında

Aliexpress Dispute Nedir?

AliExpress üzerinden yapacağınız alışverişler koruma altında bulunmaktadır. Bu alıcı koruma programının adı Dispute olarak geçmektedir. Eğer vermiş olduğunuz sipariş size ulaşmadıysa yada size gelen ürün ilandakinden farklı, sorunlu yada bozuk olduğu gibi durumlarda sorunu çözüme kavuşturarak para iadesi almak için aşağıda bulunan adımları takip etmeniz gerekir. Dispute hem alıcı hem satıcı için önemli bir çözüm merkezidir. Her iki taraf sorunlarını aliexpress müşteri hizmetleri gözetiminde paylaşarak çözüm üretilmesi sağlanır. Ayrıca dispute sürecinde karşılaşabileceğiniz sorunlar, detaylar ve iade sürecini aşağıda bulabileceksiniz. Böylelikle Aliexpress ürün siparişimi teslim alamadım veya Aliexpresten aldığım ürün ilana uymuyor, ne yapabilirim, geri ödeme nasıl alabilirim gibi sorularınıza cevap olacaktır.

Aliexpress Gönderi Sorgulama

Öncelikle Aliexpress üzerinden aldığınız ürünün takibini gerçekleştirmek için satıcı tarafından sisteme girilen kargo takip numarasıyla ürününüzün taşıma durumunu takip edebilirsiniz. Bunun için site üzerinden şu sıralamayı takip ediniz.
“My Orders” sayfasına gidin > Siparişinizin karşısında yer alan > “Track Order‘” tıklayınız.

Önemli Bilgilendirmeler

  • Bu işlemi detaylı olarak anlattığımız Aliexpress Gönderi Takip adlı konumuza göz atınız.
  • Takip numaranızın sisteme düşmesi bir haftayı bulabilir. 
  • Standart kargonun Türkiye’ye teslimatı için Aliexpresin tanıdığı süre 55 gündür. Sonrasında ürününüz gelmezse Dispute açabilirsiniz.
  • Satıcıyla iletişime geçmek için “Contact Seller“” butonuna tıklayınız.
müşteri hizmetleri rehberleri
Aliexpress Gönderi Bilgileri

Eğer belirtilen süreyi aşar, satıcıyla görüşmeniz olumlu geçmez yada bir cevap alamazsanız alıcı koruma programına başvurabilirsiniz “Dispute“.

Aliexpress Dispute Açmak 

My Orders” sayfasına gidin > Siparişinizi bulun > “Open Dispute“” tıklayınız > Geri ödeme isteğini doldurarak “Submit” butonuyla gönderiniz >” Refund Only yada Return & Refund” seçeneklerinden birini seçiniz. Ayrıca anlaşmazlığınız dair delil eklemek için de bu sayfayı kullanabilirsiniz.
Önemli Bilgilendirmeler:
  • Aliexpress alıcı koruması bitmeden Dispute açmanız gerekmektedir.
  • Dispute açamak için koruma süresi, satıcının siparişinizi gönderdikten 11 gün sonra ve siparişinizin tamamlanmasından en geç 15 gün içerisinde açılabilir.
  • Satıcıyla özel bir sözleşme yaptıysanız ve kabul ettiyseniz dispute açamazsınız.Sorununuzu satıcı ile çözmeniz gerekir.

Aliexpress Dispute Açtıktan Sonra

Zaten Dispute açtıysanız ve ne durumda olduğunu sorgulamak istiyorsanı yine “My Order” sayfasında bulunan ürünümüzün yanında yer alan  “Dispute in Progress” yada “Dispute Finished” yazısına tıklayınız.
müşteri hizmetleri rehberleri
Aliexpress Dispute Sorgulama
Önemli Bilgilendirmeler
  • Satıcı geri ödeme isteğini kabul ederse, yada 5 gün içerisinde cevap vermezse, paranız size geri iade edilir. Bu işlem 2 hafta kadar sürebilir.
  • Açılmış bir Dispute’yi iptal etmek isterseniz “Cancel Dispute” tıklamanız gerekir
  • Bir Dispute iptali geri alınamayabilir ve satıcıya paranız kalıcı olarak aktarılır.
  • Memnum olmadığınız bir durumla kapatılan Disputeler 7 gün içerisinde Dispute Finished > Dispute History > ” Appeal” sayfasından itirazda bulunabilirsiniz.
müşteri hizmetleri rehberleri
Aliexpress Dispute İtiraz

Aliexpress geri ödemenizi ne zaman, nereye alırsınız?

Dispute, alışveriş iptali vs gibi durumlarda geri ödemeye hak kazandığınız parayı, alış işlemini gerçekleştirdiğiniz kredi kartınıza alırsınız. Para iade süresi değişkenlik göstermekle beraber 1 veya 2 hafta civarı sürmektedir.
Önemli Bilgilendirmeler
  • Eğer alışveriş yaptığınız kart hesabında dolar hesabınız mevcutsa paranız buraya aktarılmış olabilir kontrol ediniz.
  • Özel durumlarda paranız hesabınıza aktarılabilir.
  • Bankalardan kaynaklı politikalardan farlı işlemler gerekebilir. 
  • Alıcı koruması süresi bitmek üzere ve siz halen ürününüzü yada paranızı alamadıysanız Aliexpress müşteri hizmetleriyle bir an önce iletişime geçmeniz gerekebilir. 
Yukarıda sizlere Aliexpress üzerinden yaptığınız alışveriş sonucu satıcı ile yaşayacağınız sorunlar doğrultusunda alıcı koruma programı olan “Dispute” açmayı, takip etmeyi ve sonuçlandırmayı anlatık. Bu konu hakkında görüşlerinizi yorum olarak paylaşınız.
Şikayet Gönder

Görüş, öneri, istek ve şikayetlerinizi paylaşabilirsiniz. *

Yorumlar

  1. Alper Lek

    PR170557218YP no’lu siparişimi satıcı hiçbir zaman göndermedi. Sahte shipment bilgisi girdi. Open dispute yaptım. Aylar geçti. Hala “dispute in progress” görünüyor. Para iademi alamadım.

    • alican

      Bu Aliexpress iyice 3 kağıda bağlamış işi. aynı durum bendede mevcut.. aylar oldu hala dispute in progress gözüküyor.. bidahaki sefere dikkatli olun. allahtan 50 tl gibi bi param gitti. gelmesede olur. ama aliexpress sıkıntılı dikkat edin…!

  2. Necdet Bascetin

    Satın aldığım ürün başarıyla teslim edildi deniliyor ama ürünü teslim almadım ben Türkiye’de ikamet ediyorum gönderi takibinde ürün Portekiz’e gitmiş

  3. Ömer Faruk özevin

    PR042437211YP siparişim 13.09.2019 da gönderilmiş hala elime ulaşmadı neden

    • Alper Lek

      PR170557218YP no’lu siparişimi satıcı hiçbir zaman göndermedi. Sahte shipment bilgisi girdi. Open dispute yaptım. Aylar geçti. Hala “dispute in progress” görünüyor. Para iademi alamadım.

  4. Hilal

    Ben geri ödeme başvurusu yaptım ve kabul edildi ama sipariş ettiğim kart iptal oldu geri ödemenin yapılmasını istediğim kartı nasıl ekleyeceğim bilmiyorum yardımcı olurmusunuz

  5. Mehmet güneş

    Merhaba iki saç makinasını sipariş verdim 3.ayı geçti 1 tane geldi öbürü hala gündereceğiz diyor lütfen yardımcı olun tşk

  6. Bulent Top

    200 e yakın ürün siparişim yolda. Bugün öğrendim ki 1 tl lik ürüne dahi 5 tl gümrük vergisi alınacakmış. Bir daha bu sorun çözülmeden alışveriş yapmam ancak yolda olan ürünler ne olacak?

  7. Mümin

    Para iadesi yapilcak nasil yapiliyo ben siparis verdim iptal edildi para iadesi daha yapilmadi 2 aydir

    • MusteriHizmet

      Bu konuda detaylı bilgiyi https://www.musterihizmet.com/2018/01/aliexpress-dispute-acmak-geri-odeme.html bu bağlantıdaki yazımızda öğrenebilirsiniz.

    • can

      merhaba ben bu ayin 24 siparis verdim banka aliexpress adina paranin cekildigini soyluyor ama aliexpress kendi sitesinde hiç bir sey gozukmemektedir siparis adina ben bu siparis iptal etmek istiyorum nasil yapabilirim ve para iyadesi istiyorum takip mumarasi 8010896511186850 lutfen yardimci olun

  8. Nilgün

    Para iadesi nasıl yapılıyor bilgisi olan

    • MusteriHizmet

      Bu konu, sorunuzun cevabı için yazılmıştır.

      • can

        merhaba ben bu ayin 24 siparis verdim banka aliexpress adina paranin cekildigini soyluyor ama aliexpress kendi sitesinde hiç bir sey gozukmemektedir siparis adina ben bu siparis iptal etmek istiyorum nasil yapabilirim ve para iyadesi istiyorum takip mumarasi 8010896511186850 lutfen yardimci olun bu arada birde siparişim onay bekledigini sötylüyor? yardim lutfen

  9. Uğur çalışlar

    Verdiğim siparişi 1_2 dakika içinde iptal etmiştim.yaklaşık 30 gün oldu hala 31.15 $ param iade edilmedi.Iade işleniyor diye bir çizelge var ama hala bir iade olmadı..Oysa ben Aliexprese güveniyorum.Fakat neden bu kadar geri ödemeyi geciktirdiler anlamadım…sipariş numaram:91729674367397

    • Musterihizmet

      Merhaba, Para iadesi normal şartlarda en geç bir hafta içinde gerçekleşir. Bu süre uzadıysa bankanızdan kaynaklı bir sorundan kaynaklanmış olabilir. Öncelikle bankanızı arayarak herhangi bir geri çevrilen yada bekletilen ödemeniz olup olmadığını sormak olsun.