Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Şikayet & Bilgi Telefonları

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çağrı Merkezi – Çevre Şikayet & Bilgi Hattı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İletişim

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bünyesinde 2013 yılında hizmete giren bir çağrı merkezi müşteri hizmetleri birimidir. Vatandaşlarla direk ve hızlı bir şekilde iletişim kurmayı amaçlayan çevre hattı 7/24 çalışmaktadır. İlgili olduğu her konuda insanlara çözüm ve hizmet sağlayan çağrı merkezi birimi şu ana kadar gece gündüz demeden bir çok vatandaşın sorunlarına çözüm, soru işaretlerine cevap olmuştur.

Başlıca olarak Çevre ve Şehircilik çağrı merkezi üzerinden aşağıda ki faktörler konusunda şikayette bulunabilir, işlem gerçekleştirip ve bilgi alabilirsiniz.

 • Çevre sorunları
 • Hava, su, toprak
 • Radyoaktif kirlilik, gürültü ve atık konulu şikayet-ihbarlar 
 • Çevresel Etki Değerlendirme
 • Mekansal Planlama
 • Tabiat Varlıkları
 • Yapı Denetim, Mesleki Hizmetler
 • İmar konuları
 • Kurban kesim

Özelikle şu dönemde gerçekleşen kentsel dönüşüm konusunda da vatandaşları bilinçlendirip yardımcı olmak adına da bir çok soru ve sorunda da destek olan birimi arayarak bilgi alabilirsiniz.

 • Riskli binalar nasıl tespit edilecek
 • Yıkımdan sonra vatandaş nerede kalacak
 • Kira yardımı kimlere yapılacak 
 • Hacizli dairelerin durumu
 • Kaçak yapıların konumu ne olacak
 • Kredi vermesi süreci nasıl işleyecek?

Ayrıca tapu ve kadastro alanını da bünyesine alan çağrı merkezi, Tapu ve Kadastro birimlerine yönelik soru, istek, randevu ve şikâyetlerinizi bir telefonla çözebiliyorsunuz.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müşteri Hizmetleri Telefonu
Yukarıda saydığımız Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bünyesinde olan neredeyse her sorunu alo çevre hattı 181 çağrı merkezi telefonu aracılığı ile ulaşarak soru ve sorunlarınıza çözüm bulabilirsiniz.

Telefon Numarası

181

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Adres
 Mustafa Kemal Mahallesi Eskişehir Devlet Yolu (Dumlupınar Bulvarı) 9. km. (Tepe Prime Yanı) No: 278 Çankaya / ANKARA

Ayrıca sizlerinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı hakkında eklemek istediğiniz konuları aşağıdan bize yorum olarak gönderebilirsiniz.

Yorum Gönder

Görüş, öneri, istek ve şikayetlerinizi paylaşabilirsiniz. *

Yorumlar

 1. Mahmut

  General Zeki Doğan Mahallesi Mutlu Caddesi 492/1 Mamak / sokağın başında yapılan inşaata beton dökmek için 492/1 bina no. 11 ve bina no. 12 önüne kaldırıma ve garaj girişimimize haftada bir beton makinesi kurularak garaj ve bina girişimiz engellenmekdirler. Kaldırımı iki yerden kırdıkları ve dökülen çakılların temizlenmediği, betondaki ilaç kokusunun da bina sakinlerini rahatsız ettiği, Söz konusu inşaata 492/1 bina No: 11 ve bina No:12 önünden mikserler beton dökülmesini bina sakinleri olarak istemiyoruz gereğinin yapılmasını arz ederim.

 2. Cengiz

  Yapı kayıt belgesi aldım.Çinigaz abonelik vermiyor doğalgaz için lütfen yardımcı olursanız sevinirim saygılar.

 3. ishak

  İyi günler ben kastamonu oturuyorum.Çalıştığım işyerinin yakınıda hurdacılar var ve akşam bazende akşam olunca kablo yakıyorlar ben iş yerinde çalışıyorken nefes dahi alamıyorum gökyüzü sis bulutu gibi oluyor bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

 4. AYSE MERAL BAKİ

  Sayın Murat Kurum
  Cevre ve Sehircilik Bakanı.
  Sayın Bakanım 2015 yılında DKY İnsaat ve Gayrımenkul a.s ile donusum sozlesmesi imzaladık.Eylul 2015 tarihinde 76 daire sahibi olarak binalarımız yıkıldı ve bizler kiracı olarak baska yerlere tasındık.Firma 2017 yılı mayıs ayında ruhsat alabildi.Bu arada ruhsat tarihine kadar firma sozlesmede yer alan kira yardımı odemesini yaptı.Devletimizin verdigi kira yardımını tamamlayarak odedediler.Ancak ruhsat tarihinden bu yana kira yardımını firma odeyemedi.İnsaata ise ancak temel kazıklarını caktılar ve insaatta hic bir ilerleme olmadı.Bizler cogunlukla emekli insanlarız.Kiralarımızı firma odeyemeyince hepimiz cok zor durumda kaldık.Zira tasındıgımız yerlere kira oduyoruz.Kira konusunda gerek belediyeye gerekse valilige muracaat ettik ancak tum kurumlardan konunun muteahhit firma ile bizim aramızda oldugu bu nedenle kendilerini ilgilendirmedigini belirttiler.
  Bizlere verilmis olan teslim suresi ruhsat tarihinden sonra 24 ay ve ilave olarak 6 ay opsiyonludur.Yani kasım 2019 ayında sona erecektir.Kira konusunda firmayı asliye hukuk mahkemesinde dava actık.Mahkeme surecinin
  yaklasık bir yıl surmesi beklenmektedir.Bu sure zarfında kira odemelerimiz devam edecektir.aresiz kaldık
  Sayın Bakanım cok caresiz kaldık ve magdur olduk.
  Hazırlanmakta olan Donusum Kanunu taslagında bu tur sorunlarında dikkate alınmasını beklemekteyiz .Size arz ettigim sorunlar ile ilgili olarak Sayın Burokratlarınızın bizlere onerileri ollabilirse cok mutlu olacagız.
  Tesekkurlerimle bilgilerinize arz ederim.

  Saygılarımla.

  Ayse Meral Baki

  İstanbul -Kartal

  14.11.2018

 5. Sultan

  315 sokak no:9 dare:1 Efeler mahallesi Buca İzmir.. Binamız 4 katlı olup zemin kat işyeri,1.2.3.kat konut olarak yapılmış olup binanın projesinde çatı teras olarak yapılmıştır ancak 3 nolu daire sakini projede olmayan terasa 4.kat olarak daire yapmaktadır.Uyarılarımıza rağmen ciddiye almamakta ve inşaatı yapmaya devam etmektedir.Amacı Cumhurbaşkanımızın çıkarmış olduğu imar barışı kapsamından faydalanmak için yapmış olduğunu duyduk.Mülkiyeti ortak alan olan yere daire yapmasının mümkün olmadığını sizlerde bilmektesiniz bu nedenle bahse konu,yapının(inşaatın) derhal yıkılarak projedeki haline getirilmesi konusunda;
  Gereğinin yapılmasını arz ederim.