Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Şikayet & Bilgi Telefonları

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çağrı Merkezi – Çevre Şikayet & Bilgi Hattı

müşteri hizmetleri rehberleri
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İletişim

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bünyesinde 2013 yılında hizmete giren bir çağrı merkezi müşteri hizmetleri birimidir. Vatandaşlarla direk ve hızlı bir şekilde iletişim kurmayı amaçlayan çevre hattı 7/24 çalışmaktadır. İlgili olduğu her konuda insanlara çözüm ve hizmet sağlayan çağrı merkezi birimi şu ana kadar gece gündüz demeden bir çok vatandaşın sorunlarına çözüm, soru işaretlerine cevap olmuştur.

Başlıca olarak Çevre ve Şehircilik çağrı merkezi üzerinden aşağıda ki faktörler konusunda şikayette bulunabilir, işlem gerçekleştirip ve bilgi alabilirsiniz.

 • Çevre sorunları
 • Hava, su, toprak
 • Radyoaktif kirlilik, gürültü ve atık konulu şikayet-ihbarlar 
 • Çevresel Etki Değerlendirme
 • Mekansal Planlama
 • Tabiat Varlıkları
 • Yapı Denetim, Mesleki Hizmetler
 • İmar konuları
 • Kurban kesim

Özelikle şu dönemde gerçekleşen kentsel dönüşüm konusunda da vatandaşları bilinçlendirip yardımcı olmak adına da bir çok soru ve sorunda da destek olan birimi arayarak bilgi alabilirsiniz.

 • Riskli binalar nasıl tespit edilecek
 • Yıkımdan sonra vatandaş nerede kalacak
 • Kira yardımı kimlere yapılacak 
 • Hacizli dairelerin durumu
 • Kaçak yapıların konumu ne olacak
 • Kredi vermesi süreci nasıl işleyecek?

Ayrıca tapu ve kadastro alanını da bünyesine alan çağrı merkezi, Tapu ve Kadastro birimlerine yönelik soru, istek, randevu ve şikâyetlerinizi bir telefonla çözebiliyorsunuz.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müşteri Hizmetleri Telefonu
Yukarıda saydığımız Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bünyesinde olan neredeyse her sorunu alo çevre hattı 181 çağrı merkezi telefonu aracılığı ile ulaşarak soru ve sorunlarınıza çözüm bulabilirsiniz.

Telefon Numarası

181

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Adres
 Mustafa Kemal Mahallesi Eskişehir Devlet Yolu (Dumlupınar Bulvarı) 9. km. (Tepe Prime Yanı) No: 278 Çankaya / ANKARA

Ayrıca sizlerinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı hakkında eklemek istediğiniz konuları aşağıdan bize yorum olarak gönderebilirsiniz.

Şikayet Gönder

Görüş, öneri, istek ve şikayetlerinizi paylaşabilirsiniz. *

Yorumlar

 1. Akın Ergenekon

  SAYIN BAKANIM;
  Aydın ili Akbük mahallesi 3378 Ada 24,25 ve 3734 Ada 63,64 ve 65 parsellerin bulunduğu dere yatağında izinsiz kazı ve döküm yapıldığından çevre yönü ile izinsiz harfiyat dökümü için ceza kesilmesini talep ediyorum.Ayrıca ÇED raporu alınmadan kaçak olarak Beton santrali kurmak için imalatlar yapmaya başlamışlardır.Çevre kanunu ve iheri mevzuatlarda ÇED raporu alınmadan tesis kurulmasının yasak olduğu belirtilmektedir.
  Gereğinin yapılmasını arz ediyorum.
  Saygılarımla

 2. Metin GÖKMEN

  Kefken /Kandıra/Kocaeli bölgesinde ikamet etmekteyiz. Şen Sokak No:28 adresinde bulunan (Parsel 10) evimizin önü dahil olmak üzere Parsel 1, 9, 11 arsaşarının önünde yaya kaldırımı bulunmamaktadır. Bu sebeple yayalar yoldan yürümek zorunda kalmakta, bu durum araç trafiği sebebiyle riskli olabilmektedir. hatta kimi zaman kaldırım olmaması sebebiyle araç park etmeye uyu-gun izlenimi oluşmakta, yapılan park sebebiyle de hem yaya trafiğinin hem araç trafiğinin işleyişi oldukça güçleşmektedir. Parsel 1.9.10.11 arsalarının kaldırım için arazi terk işlemleri tamamlanmıştır. Kefken’in tatil beldesi olması ve pandemi sebebiyle sadece yazlık olarak kullanan ailelerin de yaz kış burada ikamet etmesi yaya trafiğini artırmış, okulların fiziki olarak devam etmemesi sebebiyle de çocukların serbest dolaşımı fazlalaşmıştır. Bu durum da kaza riskini oldukça yükseltmektedir. Nitekim istenmeyen bir kaza gerçekleştiğinde yaşanacak elzem durumların yanı sıra hangi tarafın haklı olabileceği hususu da oldukça karmaşık sonuçlar doğuracak, yanlış ve hazin neticelere dönüşebilecektir.
  Üzücü durumlarla karşılaşılmaması, bölgedeki halkın risksiz ve huzurlu yaşamlarını devam ettirebilmesi için yaz sezonu tam başlamadan en kısa sürede kaldırımın tamamlanması önemlilik arz etmektedir.
  NOT: Kocaeli büyükşehir belediyesine kayıt yapılmaya çalışılmıştır ancak TCKN doğru olmasına rağmen yanlış diye uyarı vererek kayıt yapmamaktadır. Tel:536 8468236 Metin GÖKMEN

 3. onur yardım

  Iyi günler ben mersin akbelenkonutevlerde oturuyom 84046 sokakta bulunan mahalle fırından yıllarca her kuruma basvurduğumuz halde yinede bir sonuç cıkmadı baca filtresini kullanmıyor bu sıcakta kapı ve pencereleri kapatıyoruz is ve duman mahalleyi sarıyor buna bir çözüm bulmanızı rica ediyorum

 4. İLYAS DOĞAN

  bursa yıldırım bölgesindeki emlak ofislerinin,hukuka aykırı alım satım,kaçak yapıya teşvik,tarım alanlarının hukuka aykırı şekilde parsellenip kaçak yapıya uygun hale getirilmesine zemin hazırladıkları tarafım tarafından tespit edilmiştir.

 5. hakan sutat

  SAYIN MURAT KURUM hırkayısrif mahallesı kececılercadesı cakmakn apartmanı no 62 daıre 1 fatıh ıstan bulda oturmaktayım bınamızı yanında yapılanm seh bedrettın turbesının resteorre yapılmasından dolayı bınamız ve ozellıkle benım daırem hasar gordu bıldırmedıgımız kurymkalmadı ne fatıh beledıyesı ne kaymakamlık hıcbır kurum bızımle ılgılenmıyor bınamızdan sesler gelıyor kım hıckımse ılgılenmıyor korkuyoruz yardımcı olan yok beledıyeye gıdıyoruz bınanın hasrlım oldugunu bıze otumayı dıyorlar mudaale edın dıyoruz bızı nbaglamaz dıyorlar kaymakam lıga gıdıyoruz beledıyeye bızı gonferıyorlar oraya gıdıyoruz bıze yardım cım olan yok oldukten sonramı yardım edılecek CUMHUR BASKANIMIZ beledıyelere gıdı vatandasları bınalarını konturol edın dıyor sıkıntılıysa bosaltın dıyıyor ama ne gelen var ne gıden basvurmamıza ragmen lutfen bana yardımcı olun neyapacagmızı bılemıyorum hakan sutay 050751609161

 6. Mehmet

  Kütahya Gediz Altınkent Köyü Kıran Üstü ve eteklerinde kaçak hayvan köpek barınakları var işin kötü yanı şehitlerin üzerine konuldu hepside muhtar ilgilenmiyor lütfen Şehitlerimize sahip çıkalım orman ve mera üzerinde kaçak ahır barınak olmaz Devletimizden yardım bekliyoruz kötü kokudan pencere açılmıyor hayvan barınakları yüzünden denetleme yapılsın köy içinden çıkarılsın hayvancılık ve büyükbaş besicilik önce sağlık sonra ekmek parası

 7. Reşit kanat

  Sayın başkanım ben engelli biri yim ve kronik kalp hastasiyim ve bağırsak ameliyatı oldum ve çalışamıyorum zor durumdayim ev sahibi kira istiyor yoksa cik diyor gıda ve kira yardımı yaparsanız sevinirim zor durumdayım saygilarimla arz ederim adresim yesilyurt mh 70228 sk no 1 kat 1 cep 0541 796 18

  • Reşit kanat

   Sayın başkanım ben engelli biri yim ve kronik kalp hastasiyim ve bağırsak ameliyatı oldum ve çalışamıyorum zor durumdayim ev sahibi kira istiyor yoksa cik diyor gıda ve kira yardımı yaparsanız sevinirim zor durumdayım saygilarimla arz ederim adresim yesilyurt mh 70228 sk no 1 kat 1 cep 0541 796 18 29

 8. BEKİR ÜNLÜ

  SAYIN BAKANIM; KARTAL ORHANTEPE MAH. İNSANLARI SOKAĞA ATIYORLAR. BUNA BİR DUR DEYİN LÜTLEN.
  KAROT ALINAN BÜTÜN BİNALARA 60 GÜN İÇİNDE BİNANIZI BOŞALTIN DİYORLAR. LAKİN İNSANLARIN TAŞINACAKLARI YERLER TAŞINDIKLARI YERDEN DAHA KÖTÜ DURUMDA. BU ARADA FIRSATÇILAR ÇOĞALDI. DAİRELERİNİ FAYİŞ FİYATTAN KİRALIYORLAR.İNSANLARIN DURUMU BURADA CANSIKICI.İLGİ VE HÜKÜMET OLARAK ÇÖZÜMÜNÜZÜ BEKLİYORUZ. İNSANLARA MAKUL BİR SÜRE VERİLİR VE BU SÜRE ZARFINDA BİRAZ İMAR ARTIRIMI VE ADA BİRLEŞTİRME SAYESİNDE MÜTAHİTLER BULUNUR.YOKSA İNSANLARA EVLERİNDEN ÇIKIN DEMEK İŞİN KOLAYI.İYİ ÇALIŞMALAR.

 9. BEKİR

  ORHANTEP MAH. KARTAL İSTANBUL ADRESİNDE İKAMET ETMEKTEYİM. ŞUBAT AYINDAKİ ELİM KAZA SONUCU İNSANLAR MAHALLEMİZDE MADUR EDİLİYORLAR.
  İNSANLAR BEDAVA DİYE BİNALARINDAN KAROT ALDIRDILAR VE GELEN SONUÇLAR BİNANIZ ÇÜRÜK TERK EDİN BOŞALTIN DİYE YAZILAR GELİYOR. BU İNSANLAR NEREYE GİDECEK
  GİTTİKLERİ YERLERDE Kİ BİNALARIN DURUMU MAHALLEMİZDEN FARKLI DEĞİLKİ. ŞU MÜBAREK GÜNLERDE BİZLERE BİR ÇIKIŞ YOLU GÖSTERİN.İNSANLAR MADUR PERİŞAN.
  İSTANBULDA SAĞLAM BİNA GÖSTERİN ORAYA GİDELİM.BİRİ ÇIKIP KAROT MURACATI YAPTI DİYE DİĞER İNSANLARIN NE GÜNAHI VAR.EN AZINDAN BİRAZ ZAMAN TANINIR.2 AY SONRA ÇIK DEMEK KOLAY
  LÜTFEN İLGİNİZİ BEKLİYORUZ.BURADA GERÇEKTEN İNSANLAR PERİŞAN.İLGİ VE YARDIMLARINIZI BEKLİYORUZ. LÜTFEN CEVAP YAZINIZ.

 10. Burcin Bay

  Sayin Bakanlik yetkililerine…Hangi Bakanliga yazacagimi bilemedim.En uygun size yazmaya karar verdim.
  5 Mayis gunu National Geographic te 25 litre programini izledim.Aslinda cook gec kalindi.Bu programlarini en az 10 yil onceden hazirlanmasi gerekiyordu.Ben 15 yildir telasliydim.Maalesef Ulke olarak suyu cok israf ediyoruz.Bu tur programlar daha cok yapilmali ve TV nin her kanalinda Zorunlu Yayin olarak gosterilmeli.Her gun ogleden sonra ve gece 15 dk.halinde sunulmali.
  Amerika cok zengin bir ulke istese Pasifik Okyanusundan su elde edebilir.Amerika bile son derece su israfina karsi.Kaliforniya da asla cim ekilmesine izin verilmiyor.Barajlarinin ustu su buharlasmasin diye balonlarla kapli.Bizde oyleyapmaliyiz.Oncelikle cim ekimi yasaklanmali.Plastik cimler var.Isteyen onu koysun.Sokaklar yazin sularla yikaniyor.Halilar derken cok israf var.Ciddi denetimler gelmeli.Sunun pahalilastirilmasi engel degil.Su israfi yapanlardan yuklu para cezalari kesilmeli.Sziler daha iyi bilirsiniz mutlaka.Lutven bir an once SU ISRAFI ILE ilgili TV lerden programlar yapin.Bu iyi bir halk egitimi olur.
  Saygilar.

 11. hamdi bekgöz

  çevre ve şehircilik bakanlığına

  İPTALİ İSTEYEN
  (DAVACI) : Hamdi BEKGÖZ ( TC.Kimli No: 61051239276 )
  Emniyet tepe mahalle sadabad sokak NO31 Eyüp sultan İstanbul

  KARŞI TARAF
  (DAVALI) : ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI

  ANKARA

  KONU : BALIKESİR BİN KİŞİLİK ÖĞRENCİ YURDU İNŞAATI USULSUZ TEMLİK ONAYININ İPTALİ TEMLİKE ÖDENEN PARANIN İADESİ İSTEMİ

  OLAY VE
  AÇIKLAMALAR :
  Bakanlığınızın Balıkesir 1000 kişilik öğrenci yurdu inşaatı işi, Bakanlığınızca (Yapı İşleri Genel Müdürlüğü) ihale sonucu Vektör İnş. Mim. San. Tic. A.Ş. & Karahan İnş. Sanayi ve Dış Tic. Ltd.Şti. Ortak Girişimi taahhüdü altında ve 13.195.000,00-TL Sözleşme bedelle yapılması sözleşmeye bağlanmıştır.

  İşbu sözleşme gerek ve şartları çerçevesinde de işler yüklenici ortaklık tarafından alt taşeronlara verilmiş ve neredeyse tüm işler bu alt taşeronlar vasıtasıyla yapılmıştır. Ancak gariptir ki, yüklenici firma benim gibi diğer birçok taşeronların ödemesinin yapılması aşamasında, önce, ödemeleri yapmayarak taşeronları çok zor durumda bırakmışlar dolayısıyla işlerin durmasını sağlamışlar akabinde de bunu bahane ederek taşeronlarla olan aralarındaki sözleşmeleri sona erdirerek taşeronları zarara uğratmışlardır.

  Yasal süreç aşamasında ise Denizbank A.Ş. ile muvazaalı bir kredi ilişkine girilerek Bakanlığınızdan gelecek olan hak edişlerin; benim gibi, diğer mağdur olmuş ve yükleniciden alacaklı olan hak sahiplerine ödenmesini engellemeye yönelik (kamu ihale kanun ve sözleşmeleri ile Bakanlığınızla aralarında yapılan sözleşmeye aykırı bir şekilde) USULSÜZ BİR TEMLİK sözleşmesi yapmışlardır.
  Şöyle ki;

  1- Denizbank A.Ş. ile Yüklenici ortaklık arasında temliğe konu meblağ kadar gerçek anlamda herhangi bir kredi ilişkisi mevcut değildir. Zira yüklenici firma temlik alacaklısı görünen Denizbank A.Ş.’den 7.000.000,00-TL’lik kredi almamıştır. Doğmamış bir alacak için temlik sözleşmesi yapılmış yine doğmamış bir alacak için bakanlığınızca hak edişler Denizbank A.Ş.’ye Yaklaşık 5milyon tl ödenmiştir Eğer aksi olsaydı yani gerçek anlamda firmanın bu miktarda bir kredibilitesi olsaydı bu kredi kapsamında alacaklılara bankanın ödeme yapması gerekirdi ki böyle bir ödeme hiç kimseye yapılmamıştır.

  Yine banka bu temlik karşılığı parayı hiçbir yere aktarmamıştır. Bu da hak edişleri ödemediği krediler karşılığı aldığı anlamına gelmektedir ki, karşılıksız kazanç söz konusudur.

  2- Temlik Sözleşmesi; gerek kamu ihale kanunu ve kamu ihale sözleşmeleri kanunu ve gerekse işin sözleşmesinin temlik ile ilgili 11.5 maddesinde belirtilen “yüklenici her türlü hak ediş ve alacaklarını idarenin yazılı izni olmaksızın başkalarına temlik edemez. Temliknamenin noter tarafından düzenlenmesi ve idarece istenilen Merkezi yönetim harcama belgeleri yönetmenliğinde 8. Madde h bendinde ödeme yapılacak temliklerin noter onayına bağlamaktadır kayıt ve şartları taşıması gerekir” şartlarına aykırıdır. Yani bu şartlardan bakıldığından;
  a) Yüklenicinin temlik sözleşmesi yapabilmesi için öncelikle idareden yazılı bir izin alması şartı vardır ki, bugüne kadar temlik tarihinden önce Bakanlıktan alınmış bir izin yoktur.

  b) Temlik sözleşmesinin NOTER TARAFINDAN DÜZENLENMESİ şartı vardır ki; bu sözleşmenin noter tarafından düzenlenmediği aşikardır

  c) Yine işbu temlik sözleşmesi resmi mercilere bildirilirken ve işleme alınırken yasal olarak idarece alınması gereken harçlar da alınmamıştır.

  Dolayısıyla alacaklarımızı almamızı engelleyen muvazaalı Temlik Sözleşmesinin kendisi geçerli olsa da Bakanlığınızca kabul edilmesi anlamında geçersizdir. Yani Temlik Sözleşmesi yalnız başına geçerli olabilir, tarafları bağlayabilir, hatta özel üçüncü şahısları da bağlayabilir. ANCAK BU TEMLİK SÖZLEŞMESİ BAKANLIK İÇİN BAĞLAYICI DEĞİLDİR VE OLAMAZ.

  Yasal prosedür böyle olduğu halde Bakanlık ilgili personellerce usul ve yasaya aykırı temlik işleme alınmış ve bu nedenle hukuka aykırı ödemeler yapılmış hem bizler mağdur edilmiş hem de devletin parası heba edilmiştir.

  Tüm bu gerek Bakanlığı ve gerekse bizleri mağdur eden ilgililer hakkında savcılık şikayeti yapılmış, savcılıkça soruşturma izni için Bakanlığınıza başvurulmuştur.

  3- Ancak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı-Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı’nın iptale konu kararında: 29.04.2013 tarih ve OÖ.44/2013-02 sayılı Ön İnceleme Raporuna dayalı verilen Bakanlık Makamından alındığı beyan edilen 06.05.2013 tarih ve 2013.06/01-3778 sayılı Oluru gereği olayla ilgili Genel Müdürlük Yetkilileri hakkında Soruşturma İzni verilmediğine ilişkin karar verildiği tarafımıza bildirilmiştir.
  Kararla birlikte gönderilmeyip bilahare faksla tarafımıza bildirilen işbu 06.05.2013 tarih ve 2013.06/01-3778 sayılı incelendiğinde; aslında tüm beyanlarımız ikrar ve kabul edilmiş; ancak zorlamalı bir yorumla ve hiçbir dayanağı olmaksızın yapılan işlemde mevzuata aykırılık bulunmadığı beyan edilerek Soruşturma İzni Verilmemesi istenmiş ve akabinde de işbu iptale konu karar verilmiştir.

  4- işbu Soruşturma İzni Verilmemesi Kararı haksız, yersiz, usul ve yasaya aykırı ve sadece kendi personelini korumaya yönelik olduğundan bahisle kabul edilemez. Zira;
  Karar gerekçesi yazı incelendiğinde, tüm iddialarımızın gerçek olduğu sabit olmuş, ancak zorlamalı bir yorumla, hiçbir yasal dayanağı olmayan ve kendilerince yeni bir içtihat yaratırcasına bir beyanla; (ben yaptım oldu tarzı yaklaşımla);
  “… her sayfada noter yevmiye numarası olmasının gerek işin sözleşmesinin 11.5. maddesindek; temlikin noter tarafından düzenlenmesi ve Merkezi Harcama Belgeleri Yönetmeliğinin 8 (h) maddesindeki; herhangi bir alacağı temlik eden kişilere yapılacak ödemlerde, noterce onaylanmış alacak temliknamesi şeklindeki düzenlemelere uygun olarak addedilebileceği…
  … temlik sözleşmesinin geçerlik şartlarından birisinin yazılı olması olduğu…
  …söz konusu temlikte muhteva olarak Yapı İşleri Genel Müdürlüğünce istenen şartlara aykırı bir hususun bulunmadığı …”
  belirtilmiş ve bu rapor dayanak gösterilerek iptale konu karar verilmiştir.

  5-Bakanlığınız tarafından bahse konu temlike Denizbank aş tarafına ödenen yaklaşık beş milyon tl denizbanktan iadesi istenilerek İstanbul 7 icra dairesi tarafından yüklenicinin hakkedişine gönderilen icra dosyasına 574,237,58 tl yasal faizi ile ödenmesi ve ayrıca yine İstanbul 14 icra dairesinin yine yüklenicinin hakkedişine gönderilen 24,381,17 tl yasal faizi ile birlikte ödenmesini isteme talebimizdir
  .

  6- Savcılık şikayetimizde bu tür eylemleri yapanların Görevi kötüye kullanma, güveni kötüye kullanma, ihmali nedeniyle haklarında kovuşturma açılmasını talep etmiş idik. İptal istemli karara dayanak gösterilen rapor incelendiğinde; şikayetimizde ne kadar haklı olduğumuzu bir kez daha müşahede etmiş olduk. Zira insanların gelecekleri kişilerin değil hukukun insiyatifine bırakılmalıdır.
  Bu nedenle de işbu huzurdaki davayı ikame etmek zarureti hasıl olacaktır

  YÜRÜTMENİN DURDURULMASI TALEPLERİMİZ:
  İşlem açıkça hukuka aykırıdır ve hiçbir yasal dayanağı yoktur. Yine işbu kararın devamı halinde Bakanlık Temliği geçerli sayacak ve haksız yere paralar ödenecek ve bu suretle müvekkilim gibi diğer birçok mağdurun parasını alması imkansız olacaktır. Zira borçlu şirket batmış ve/veya mallarını kaçırmıştır. Hacze kabil hiçbir malı yoktur. Buna karşın bu iş nedeniyle çocuğunun bilgisayarı dahi haczediliştir. Şirketimi kapatmak zorunda kalmışımdır Tek kurtuluşum Bakanlık hak edişlerinden gelecek paralardır ki halihazır kesinleşmiş alacağı yaklaşık 650.000,00-TL’DİR. İşlem ileride telafisi güç ve imkansız zararlar doğuracağından işlemin öncelikle YÜRÜTÜLMESİNİN DURDURULMASINA karar verilmesini talep ederiz.

  HUKUKİ SEBEPLER : İYUK, BK, MK, ve ilgili Tüzük ve Yönetmelik.,
  Danıştay İçtihatları vs ilgili mevzuat.

  SUBUTİ DELİLLER : Çevre ve Şehircilik Bakanlığı- Müfettişlik Raporu ve ekleri,
  temlik sözleşmesi, noter yazışmaları, bakanlık ilgili yazışma-
  soruşturma dosyası, müteahhit firma ile Bakanlık arasında
  yapılan sözleşme, bakanlık başvurularımız, Blirkişi tetkikatı ve
  re’sen gözetilecek tüm deliller.

  SONUÇ VE İSTEM : Yukarıda arz edilen nedenlerle;
  1- yukarıda arz etmiş olduğumuz gibi temlike ödenen paraların bir an önce ivedilikle denizban aş den iadessi alınarak
  idarî işlemin uygulanması halinde telafisi güç
  ve imkansız zararlar doğuracağından öncelikle ödemelerimizin yapılması
  Karar verilmesini talep ve arz ederiz.
  06 04 2019
  Hamdi BEKGÖZ
  0532 368 07 63

  Ek1 bakanlığınızca hiçbir hükmü olmayan temlik sözleşmesi
  Ek 2 bakanlığınızdaki haciz cetveli

 12. Mehmet Kaya

  Bileci-Pazaryeri OSB de 2 sene once faaliyete gecen HEXAGON Gubre fabrikasinin, Agir Koku, Gurultu, Tarim alanlarina verdigi zararlar, hatta koyun icme suyu kaynaklarina muhtemel etkileri konularinda etkili onlem alinmiyor. OSB Yonetimi, Kaymakamlik, Bilecik Cevre ve Sehircilik Il Mudurlugune 1.5 senedir yaptigim yazili ve sozlu sikayetlere ragmen sorunlar devam ediyor.
  7500 nufuslu Pazaryeri Ilcesi ve bazi cevre koyleri, ozellikle Ahmetler koyunu ciddi bir sekilde etkileyen, toplumun ruh ve beden sagligini tehdit eden bu sorunlar halen cozulememistir.
  CED raporu verilmemesi gereken bir bolgede nasil bu raporun verildiginin, yapisal yalitimlari olmayan bir tesisin nicin yapisal olarak denetlenmediginin arastirilarak, yarattigi tum sorunlarin ivedilikle cozumunu toplum adina rica ederim. Saygilar

 13. MİMAR ESER ALICI

  TEKİRDAĞ MERKEZDEKİ SAĞLAMEL YAPI DENETİMİN BİLGİSAYARI SİSTEM DEĞİŞİKLİĞİNDEN DOLAYI KAPALI NE ZAMAN AÇILACAK

 14. Sultan

  315 sokak no:9 dare:1 Efeler mahallesi Buca İzmir.. Binamız 4 katlı olup zemin kat işyeri,1.2.3.kat konut olarak yapılmış olup binanın projesinde çatı teras olarak yapılmıştır ancak 3 nolu daire sakini projede olmayan terasa 4.kat olarak daire yapmaktadır.Uyarılarımıza rağmen ciddiye almamakta ve inşaatı yapmaya devam etmektedir.Amacı Cumhurbaşkanımızın çıkarmış olduğu imar barışı kapsamından faydalanmak için yapmış olduğunu duyduk.Mülkiyeti ortak alan olan yere daire yapmasının mümkün olmadığını sizlerde bilmektesiniz bu nedenle bahse konu,yapının(inşaatın) derhal yıkılarak projedeki haline getirilmesi konusunda;
  Gereğinin yapılmasını arz ederim.

 15. AYSE MERAL BAKİ

  Sayın Murat Kurum
  Cevre ve Sehircilik Bakanı.
  Sayın Bakanım 2015 yılında DKY İnsaat ve Gayrımenkul a.s ile donusum sozlesmesi imzaladık.Eylul 2015 tarihinde 76 daire sahibi olarak binalarımız yıkıldı ve bizler kiracı olarak baska yerlere tasındık.Firma 2017 yılı mayıs ayında ruhsat alabildi.Bu arada ruhsat tarihine kadar firma sozlesmede yer alan kira yardımı odemesini yaptı.Devletimizin verdigi kira yardımını tamamlayarak odedediler.Ancak ruhsat tarihinden bu yana kira yardımını firma odeyemedi.İnsaata ise ancak temel kazıklarını caktılar ve insaatta hic bir ilerleme olmadı.Bizler cogunlukla emekli insanlarız.Kiralarımızı firma odeyemeyince hepimiz cok zor durumda kaldık.Zira tasındıgımız yerlere kira oduyoruz.Kira konusunda gerek belediyeye gerekse valilige muracaat ettik ancak tum kurumlardan konunun muteahhit firma ile bizim aramızda oldugu bu nedenle kendilerini ilgilendirmedigini belirttiler.
  Bizlere verilmis olan teslim suresi ruhsat tarihinden sonra 24 ay ve ilave olarak 6 ay opsiyonludur.Yani kasım 2019 ayında sona erecektir.Kira konusunda firmayı asliye hukuk mahkemesinde dava actık.Mahkeme surecinin
  yaklasık bir yıl surmesi beklenmektedir.Bu sure zarfında kira odemelerimiz devam edecektir.aresiz kaldık
  Sayın Bakanım cok caresiz kaldık ve magdur olduk.
  Hazırlanmakta olan Donusum Kanunu taslagında bu tur sorunlarında dikkate alınmasını beklemekteyiz .Size arz ettigim sorunlar ile ilgili olarak Sayın Burokratlarınızın bizlere onerileri ollabilirse cok mutlu olacagız.
  Tesekkurlerimle bilgilerinize arz ederim.

  Saygılarımla.

  Ayse Meral Baki

  İstanbul -Kartal

  14.11.2018

 16. ishak

  İyi günler ben kastamonu oturuyorum.Çalıştığım işyerinin yakınıda hurdacılar var ve akşam bazende akşam olunca kablo yakıyorlar ben iş yerinde çalışıyorken nefes dahi alamıyorum gökyüzü sis bulutu gibi oluyor bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

 17. Cengiz

  Yapı kayıt belgesi aldım.Çinigaz abonelik vermiyor doğalgaz için lütfen yardımcı olursanız sevinirim saygılar.

 18. Mahmut

  General Zeki Doğan Mahallesi Mutlu Caddesi 492/1 Mamak / sokağın başında yapılan inşaata beton dökmek için 492/1 bina no. 11 ve bina no. 12 önüne kaldırıma ve garaj girişimimize haftada bir beton makinesi kurularak garaj ve bina girişimiz engellenmekdirler. Kaldırımı iki yerden kırdıkları ve dökülen çakılların temizlenmediği, betondaki ilaç kokusunun da bina sakinlerini rahatsız ettiği, Söz konusu inşaata 492/1 bina No: 11 ve bina No:12 önünden mikserler beton dökülmesini bina sakinleri olarak istemiyoruz gereğinin yapılmasını arz ederim.