Sağlık Bakanlığı & SABİM İletişim – Şikayet – Bilgi – Talep

Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi ( SABİM)  / Şikayet / Bilgi / İletişim / Talep

Bu yazımızda sizlere T.C Sağlık Bakanlığına en hızlı ve size en uygun şekilde nasıl ulaşıp Sağlık Bakanlığıyla iletişim kurabileceğiniz detaylı şekilde anlatıp mağduriyetinizi gidermeniz konusunda da yardımcı olmaya çalışacağız. Sağlık Bakanlığı kurum ve insanlar arasında iletişime önem veren bir kuruluştur bu yüzden SABİM diye adlandırılan projeyi hayata geçirerek Halkla ilişkileri bir hayli kolaylaştırmıştır.  SABİM yani açılımı Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi hakkında detaylı bilgiyi yazımızın devamında edinebilirsiniz.

Sağlık Bakanlığı’na ulaşmanın bir çok yolu vardır bunlar Sağlık Bakanlığı kısa numaraları, online mail, fax, adres,form, uzun numaralar, mesaj ve santral gibi bir çoklarını sizlerle paylaşacağız bu birimlerin hepsi öncelikle hastahaneler ve doktorlarla ilgili şikayet, soru, sorun ve bilgi sağlamaktadırlar.

müşteri hizmetleri rehberleri
Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi 

Sağlık Bakanlığı Hakkında

Sağlık Bakanlığı; ülke insanlarının yaşamının beden ve ruh sağlığı içinde devamını sağlamak, ülkenin sağlık koşullarını düzeltmek, bireylerin ve toplumun sağlığına zarar veren etkenlerle savaşmak ve halka sağlık hizmetlerini ulaştırmak, sağlık kuruluşlarını tek elden planlayıp hizmet vermelerini sağlamak amaçlarıyla kurulmuştur.

 • VİZYONUMUZ

 “Sağlıklı hayat tarzının benimsendiği ve herkesin sağlık hakkına kolayca eriştiği TÜRKİYE”

 • MİSYONUMUZ

 “İnsan merkezli yaklaşımla birey ve toplum sağlığını en üst düzeyde korumak, sağlık sorunlarına zamanında, uygun ve etkili çözümleri sunmak” 


Yukarı da da gördüğünüz gibi Sağlık Bakanlığı sizlerin sağlığınız için kurulmuş bir birimdir ve sizin sağlığınızı için mağdur olduğunuz her durumda kendilerine çekinmeden baş vurmanız hem bu kurumun gelişmesinde hem sizin şikayetlerinizin giderilmesin de büyük bir rol oynamaktadır.

Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi ( SABİM) İletişim Bilgileri

Kurum sadece şikayet, öneri, istek için, bilgi gibi taleplerde buluna bilmeniz için kurmuş olduğu özel birim SABİM’dir gerekli iletişim bilgileri aşağıdadır.

Sabim Telefon :  184

Bu kısa hattan Sağlık Bakanlığına kolayca ulaşarak, sağlık hizmetleri, hastahane , doktor ve benzeri hizmetler hakkında bilgi alıp şikayette bulunabilirsiniz aynı zamanda görüş ve önerilerinizi ilete bilirisiniz.

Diğer iletişim bilgileri,
Sağlık Bakanlığı Santral Tel :+90 (312) 585 1000
E-Posta -Mail[email protected]
Fax: 0312 585 29 28
Adres
SABİM ADRESİ: MUHSİN YAZICIOĞLU CAD. NO:39 ÇUKURAMBAR / BALGAT – ANKARA

SABİM Hakkında

“Kamu yararı” ilkesiyle hizmetlerini sürdüren bir kurumda, vatandaşlar ile sürekli bir iletişim sağlamak son derece önem arz etmektedir. Gerek yapılan işlerin halka duyurulması, gerekse halkın sesinin, beklentilerinin yönetenler tarafından duyulması, öğrenilmesi sunulan hizmetin kalitesinin artması için baş koşullardan birisidir ve bu bağlamda halkla ilişkiler faaliyetleri öne çıkmaktadır.
Anayasanın temel hak ve ödevleri düzenleyen 56. maddesinde Devlet, herkesin hayatını beden ve ruh sağlığı içerisinde sürdürülmesini sağlamak, insan ve madde gücünde tasarruf ve verimi artırarak, işbirliğini gerçekleştirmek amacıyla, sağlık kuruluşlarını tek elden planlayıp hizmet vermesini düzenlemekle görevlendirilmiştir ve bu görevini ifa etmek amacıyla da Sağlık Bakanlığını kurmuştur.
SABİM, Sağlık bakanlığı tarafından 2003’te  halkla ilişkileri geliştirme adına kurulmuş bir proje birimidir. SABİM kuruluş amacı her kamu kurumunda olduğu gibi yenilenme, iyileşme gibi kurumunu gelişmesine katkı sağlarken hastaların sağlık sektöründe karşılaştığı sorunları çözerek bu sorunların kaynağının giderilip daha iyi sağlık hizmetleri sunulmasını sağlamaktır.
Sağlık Bakanlığı ve SABİM ile ilgili merak etiğiniz ve sormak istediğiniz her şeyi bize aşağıdan yorum olarak iletiniz.
Şikayet Gönder

Görüş, öneri, istek ve şikayetlerinizi paylaşabilirsiniz. *

Yorumlar

 1. Hakan kesici

  Merhaba çok hastayım üç gündür boğazım şişmiş yutkunamıyorum nefesim daralıyor yutkunmaya çalışınca başım ağrıyor hastaneye gidiyorum iki gündür başlarından salıyorlar evde yalnız yaşıyorum gerçekten çok kötüyüm doktorlar neden böyle yapıyor anlamıyorum git koruna testi ver diyorlar üksürünce tıkanıyorum lütfen beni başınızdan salmayın

 2. Leyla Bozkurt Bilgin

  30.10.2021 tarihinde pcr testim pozitif çıktı aynı gün filiyasyyon ekibiniz favira 200 mg isimli ilacı bıraktı ilacın üzerin son kul. Tarihi 11.2022 yazıyor fakat o tarihi kaldırınca altında yazan son kullanma tarihi 04.2021 yani ilacın skt sinin üzerinden neredeyse 6 ay geçmiş siz insanları tedavimi ediyorsunuz yoksa öldürmeye mi çalışıyorsunuz konu ile ilgili acil dönüi bekliyorum ve ilacın incelenmesini istiyorum

 3. Ertuğrul Karakoç

  1989 yılı sigorta girişim olup,halen diş teknisyeniliği yapmaktayım.Sağlık bakanlığınızca çalışmamız için bizlerden belge istiyorsunuz.Çalışabilmemiz için tekrardan sağlık bakanlığınığzca verilmiş teknisyenlik belgelesi imtahanların açılmasını Arz ediyoruz.Biz belgesiz diş teknisyenleri 10 000 üzerinde olup çalışmada sıkıntı çekiyoruz.Bizlere diş teknisyenliği belgesi için yardımcı olmanızı tekrardan birdaha kurs açılmasınızı tarafınızdan Arz edriz.

  Diş Teknisyeni :Ertuğrul Karakoç
  Telofon Cep : 0552 493 82 83

 4. arzu uludağ kurtulmamış

  ben 33 yıllık tip 1 diyabetliyim . 15 gün önce 3. doz aşımı vurulmama 3 gün kala tüm kurallara uymama rağmen aynı ortamda bulunduğum arkadaşımda covid rahatsızlığı çıktı. Bende çok sık nezle olan biri olarak tahlil yaptırdım ve pozitif olduğum söylendi. sadece iki gün ara sıra nezle şikayetimden başka hiçbir sorunum olmadı ( ki normalde nezleyi bile çok uzun sürede atlatırım) testin yanlış çıkma ihtimali varmı çünkü ben üçüncü doz aşımı yaptırmak istiyorum. diyabetimden dolayı korkuyorum eğer imkanı varsa hemen aşımı yaptırmak isterim. Teşekkür ederim

 5. Mahmut

  orumunuz editör tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

  AFYONKARAHİSAR dinar ilcesi mezarlık yanı milletin döktügü cöp yetmedi şimdide belediye bugun gelip cöp döküyor lütfen bunla ilgili olarak ne gerekiyorsa yapmanızı rica ediyoruz.. Mahalleyi bile artık cöp götürüyor dökmedikleri yer kalmadı

 6. salih

  şunu gördümki TURHAL devlet hastanesinde hizmet veren hizmetliler terbiye ve adap kurallarını ögrenmesi lazım kimseyi küçümsemek amacım yok lakin hasta ve refakatçilere tehdit edecek kadar başı boş bırakılmış durumdalar temizlik ve hijyen yok hele pandemi bölümündeki hasta ve refakadçilerine ne yardım ediliyor nede yardım ettiriyorlar turhal devlet hastanesi personeli acilen tedavi edilmesi lazım aksi halde pandemide yatan hastalara yazık olur

 7. Sultan Gündüz

  Ankara eğitim ve Araştırma Hastanesi Evde Sağlık biriminde hemşire olarak çalışmaktayım.07.08.2020,tarihinde Birim sorumlusu olarak görev yapan Ömer Aydoğmuş benden ihtiyacına karşılık 20 bin tl borç para istemiş,bir hafta sonrası ödeyeceğini beyan etmiştir.Bütün insani duygularımı Kullanarak kendisine parayı vermiş bulunmaktayım.8 aydır paramı alamıyorum kendimde mağdur durumdayım.Birim amiri pozisyonundaki yetkilerini kullanarak parayı ödemediği gibi tarafıma hakaretler sarfetmiştir.Devlet memuru görev ve yetkilerini kötüye kullanmış olup devlet memurluğuna bağdaşmayan bir tutum sergilemiştir.Bu konuyla ilgili hukuki sürecde başlatmış bulunmaktayım.Bu süreçte öğrendiğim daha birçok kişiyide dolandırıcılık suçu işlediği ve maaşın da icra takibi başlatıldığıdır.
  Mağduriyetimin giderilmesi hususunda konunun incelenmesini saygılarımla arz ederim.

 8. Melek Karalar

  Bugün Antalya Atatürk devlet hastanesi ne gittimdahiliye Dr Özlem Yazar ve sekreter inin hak etmediğimiz hakaretler ine mazur kaldık.yasli hastaları bile terslemekle meşguldü sekreter.daha saygılı olmalarini bekliyoruz hasta olarak.gereginin yapılmasını temenni ediyoruz.

 9. DİLEK CENGİZ

  GEÇTİĞİMİZ HAFTA BAĞIRSAK PROBLEMİ SEBEBİYLE GİTTİĞİM KUMLUCA- MEDİKUM HASTANESİNDE GENEL CERRAHİ UZMANI OP. DR RAMAZAN SARIBAY TAVSİYESİ ÜZERİNE 12 YILDIR KORKULU RÜYA HALİNE GELEN KOLONOSKOPİ OLMA KARARI ALDIM. GÜLER YÜZÜ VE DAVRANIŞLARI İLE FİZYOLOJİK SEBEBTEN ÖNCE HASTA PSİKOLOJİSİNİ DÜZELTEN ÖNCE RAMAZAN SARIBAY BEYEFENDİYE, ARDINDAN BENİ TEKERLEKLİ SANDALYE ÜZERİNDE TESKİN EDEREK İŞLEM ODASINA KAHKALARLA SOKAN ANASTESİ TEKNİKERİ SELAHATTİN ELİAÇIK KARDESİME VE SON OLARAK HASTANE GİRİŞİNDE HASTALARDAN GÜLER YÜZÜNÜ EKSİK ETMEYEN HASTA İLİŞKİLERİ SORUMLUSU MEHMET ÇAKMAK BEYEFENDİYE TEŞEKKÜR EDER ŞÜKRANLARIMI SUNARIM.ALLAH ÖNCE DEVLETİMİZDEN SONRA SİZİN GİBİ GÜLERYÜZLÜ SAĞLIK ÇALIŞANLARIMIZDAN RAZI OLSUN.

 10. alper

  182 randovu merkezi ariyorum dakkalarca bekliyom 7.dakkanin sonun da kendiligin oparator sonlandiriyo kardiyoloci bolumu icin randovu talep ediyom ama ankarada ki tum hastaneler dolu diyo insanlarin ne yapmasi lazim