Hastahane – Doktor – Eczane Şikayet Numaraları & Hasta Hakları

Hastahane Şikayet / Doktor Şikayet / Eczane Şikayet / Hasta Hakları / Bilgi ve İletişim Numaraları

Sağlık Alanında Şikayet ve Hasta Hakları Numaraları
Bu yazımız da sizlere hasta hakları ve bu ihlallerde bulunulduğunda Hastahane, Doktor, Eczane ve Ambulanslar gibi yanı sıra sağlık alanında hizmet veren her yeri buna ilaçlar bile dahil nasıl ve nerelere şikayet edebileceğiniz konusunda sizlere yardımcı olmaya çalışacağız.
Bilindiği gibi ülkemizde sağlık alanı henüz daha gelişme aşamasındadır bu sebepten doğan açıklar yüzünden bazen hastahane, eczaneler ve doktorlar hasta haklarını bilerek yada bilmeyerek ihlal ederler. Bizlerde hastalar ve hasta yakınları olarak bu durumun bazen farkında bile olmayız bazen ise farkında olsakta şikayet mercilerini bilmediğimiz için veyahut sorunlu bir süreç olacağını düşündüğümüz için görmemezlikten gelebiliyoruz ama bu yaklaşım yanlıştır. Sağlık Bakanlığı sırf hastaların haklarını korumak ve salık sektörünün gelişmesini sağlamak adına SABİM adında bir hakla ilişkiler projesi kurmuştur. Sizin şikayetleriniz, istekleriniz, sorunlarınız alınarak hem çözüme kavuşturulur hem sağlık sektörünün ilerlemesine yardımcı olur. Bu konuyu bu şekilde düşünerek hiç bir şekilde kamu yada özel hastanelerde başınıza gelen mağduriyetleri şikayet etmekten ve bildirmekten çekinmeyiniz.

SABİM (Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi)

Sağlık bakanlığına bağlı en hızlı ve kolay şikayet ve bilgi iletişim şekli Alo SABİM’dir.
Buraya sağlık alanında hizmet veren kamu ve özel her yeri ve sağlık meslek elemanlarını şikayet edebilirsiniz buna hastahane, doktor, eczane, ilaçlar dahildir.

ALO SABİM TEL:  184

BİMER (Başbakanlık İletişim Merkezi)

Benzer başka bir numara ise BİMER’dir. Yalnız burası daha geniş bir hizmet olduğu için önceliğiniz yukarıda ki numarayı aramak olsun.
SABİM ve Sağlık bakanlığı ile ilgili daha detaylı yazmış olduğumuz bilgiye BURAYA TIKLAYARAK ulaşabilirsiniz.
ALO BİMER : 150

Eczane Şikayet – TEB

Türk Eczacılar Birliği’ne şikayet etmek bu durumda daha etkili ve hızlı olabilir bunu içinse aşağıda ki iletişim bilgilerini kullanabilirsiniz.

Türk Eczacılar Birliği  Tel: +90 (312) 409 81 00

Hasta Hakları Bilgi

Hasta hakları ülkemizde bir çok diğer haklar gibi kanun ile korunmaktadır, Her kişi kendine haksızlık yapıldığını kısmen anlayıp bilmektedir ama şikayete bulunacağı ciddi konularda tam olarak hakkını anlayıp buna göre baş vuracağı şekli ve mercihi bilmesi kendisi için daha iyi ve hızlı sonuç verecektir bu yüzden sizlere Hasta hakları ile ilgili Sağlık Bakanlığından alınmıştır ve resmidir.

Hasta Hakları  ve  Tam Metni PDF Dosyası

Temel insan haklarının sağlık hizmetleri sahasındaki yansıması olan ve başta Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nda, diğer mevzuatta ve milletlerarası hukuki metinlerde kabul edilen “hasta hakları”nı somut olarak göstermek ve sağlık hizmeti verilen bütün kurum ve kuruluşlarda ve sağlık kurum ve kuruluşları dışında sağlık hizmeti verilen hallerde, insan haysiyetine yakışır şekilde herkesin “hasta hakları“ndan faydalanabilmesine, hak ihlallerinden korunabilmesine ve gerektiğinde hukuki korunma yollarını fiilen kullanabilmesine dair usül ve esasları düzenlemek amacı ile hazırlanmıştır.


Hasta hakları yönetmeliği metnini tam olarak indirip okumak için BURAYA TIKLAYINIZ
Sizlerinde soru ve sorunlarınızı ve hasta hakları ile ilgili daha fazla bilgiye ihtiyacınız varsa aşağıdan bize yorum olarak yazmaktan çekinmeyiniz.
Yorum Gönder

Görüş, öneri, istek ve şikayetlerinizi paylaşabilirsiniz. *

Yorumlar

  1. mexx şen

    Tavsiye neticesinde gitmiş olduğum Psikiyatri Doktoru Ayşegül Aksakal ‘dan çözüm odaklı olmaması, vermiş olduğu ilaçların yanlış olduğunu düşünmem ve tedavi süresini uzun tutması konularında kendisinden şikayetçiyim.